Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Sanayi üretimi Nisan’da yüzde 6,2 arttı

2-4.jpg

Sanayi Bakanı Faruk Özlü'nün, "Şehirleri yarıştıracağız" açıklaması üzerine birçok ilde oda ve belediye başkanları, valiler harekete geçti. Şu ana kadar talip olduğunu açıklayan il sayısı 20'ye yaklaştı. Bölgede büyük bir yatırım yeri bulma zorluğu nedeniyle sadece orta ve doğu Karadeniz’den talep gelmedi. Bazı iller TOBB'a dosya sundu. Bazı iller bağımsız kuruluşlara araştırma yaptırdı. Otomobil üretimi olan Bursa, Kocaeli, Sakarya aynı zamanda yan sanayi avantajı açısından da öne çıkıyorlar. Bursa'da test merkezi yatırımı önemli bir yönlendirici olarak dikkat çekiyor. Kararı konsorsiyum verecek.

Toplam sanayi üretimi Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı Nisan ayı sanayi üretim endekslerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,2 arttı.

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3,8 arttı.

Sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,9 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2018 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,6 arttı.

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu