Sanayi Bakanı Varank: Sanayicilerimiz için Dijital Dönüşüm Merkezleri kuruyoruz

1035247461.jpg

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜSİAD genel merkezinde gerçekleştirilen “Sanayide Dijital Dönüşüm Günleri”nin dördüncüsünde açıklamalarda bulundu.

Söz konusu dijital dönüşüm merkezlerinde sanayicilerin, deneyimsel eğitim ve danışmanlık hizmetleri alacağını söylen Varank, “Dijital dönüşümün, teori ve uygulamasını gerçek bir üretim ortamında deneyerek öğrenecekler. Biliyorsunuz, model fabrikalar, Sayın Cumhurbaşkanımızın 100 Günlük İcraat Programı’nın da bir parçasıydı. Model fabrikaların içinde, sanayi ile ilgili doktora ve master programlarının uygulama aşamaları da gerçekleştirilebilecek. Böylece kamu-sanayi-üniversite iş birliği de somut bir biçimde hayat bulacak.” diye konuştu.

Yerli yazılıma destek yolda

Bakan Varank, yerli yazılım ürünlerinin çeşitliliğini ve kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Ülkemizde son derece yetkin yazılımcılarımızın olduğunu biliyoruz. Sektöre, teknoparklar, Ar-Ge merkezleri, TÜBİTAK ve KOSGEB üzerinden fon sağlamaya devam ediyoruz. Ancak hala arzu edilen seviyede değiliz, yapacak çok işimiz var. Geliştirilen ürünlerin çoğu ticarileşme aşamasında ve uygulamada sorunlar yaşıyor. Kısmen satış yapabilenler de yeterli ölçeğe ulaşamadıkları için bir süre sonra faaliyetlerine son veriyor. Ülkemizin yazılım ve yazılım için harcanan emek çöplüğüne dönmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yerli yazılım ürünlerinin kullanımında başta kamu olmak üzere yeni bir girişim başlatacağız. Bilişim ürünleri ihtiyacının yerli tedarikçilerden sağlanması konusunda, sertifikasyon da dâhil olmak üzere, düzenleyici adımları hayata geçireceğiz.” dedi.

İş dünyasında, yerli dijital ürünleri kullananlar için bakım ve onarım hizmetlerini destekleyecek yeni mekanizmaları kurgulamaya başladıklarını söyleyen Varank, yazılım ekosistemini güçlendirmek adına açık kaynak kodlu yazılımlar ve yapay zeka stratejilerini geliştirerek yol haritalarını hazırladıklarını söyledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum