Piyasalar enflasyon verisine odaklandı

f_wdw_888297795521.jpg

Küresel piyasalar bugün yoğun veri trafiğine odaklanırken, yurt içinde enflasyon verilerinin yatırımcı kararları üzerinde etkili olması bekleniyor.

ABD’de dün ADP özel sektör istihdam verisinin beklentilerin altında kalması ve ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin bilanço küçültme adımlarına başlamak için eylül ayına işaret eden açıklamalarına karşın Dow Jones endeksi rekorlara devam etti. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,24 değer kazanarak kapanış rekorunu 22.016 puana taşırken, S&P 500 ve Nasdaq endeksi yatay bir seyir izledi. ABD’de makroekonomik verilerin yanı sıra siyasi gelişmeler de gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Kongre’nin Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırım tasarısını “ciddi ölçüde kusurlu” olmasına karşın “ulusal birlik” için imzaladığını belirtirken, Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev ise Rusya’ya yönelik yasalaşan yeni yaptırımlar nedeniyle ABD ile ilişkilerin düzelme ihtimalinin artık kalmadığını ve ABD’nin Rusya’ya yönelik tam kapsamlı bir ticaret savaşı başlattığını ifade etti.

Avrupa tarafında, dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi’nin beklentilerin altında kalmasına rağmen avro/dolar paritesinin yükseliş eğilimini sürdürmesi dikkati çekti. Bugün İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararı öncesinde pay piyasalarında avrodaki değerlenmenin negatif etkisiyle dün satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,57, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,39 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16 düşüş kaydetti. BoE’nin bugünkü toplantısında faizlerde ve varlık alım programında değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Bugün Japonya ve Çin’de açıklanan hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin önceki aya göre gerilemesi sonrasında kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,27, Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,47 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün avro/TL’nin 4,2029 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına karşın pay piyasalarında sınırlı da olsa pozitif bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi, dün yüzde 0,36 değer kazanarak günü 106.525 puandan tamamlarken, 3,5343’ten kapanan dolar/TL bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,5370 seviyesinde dengelendi.

Analistler, bugün yurt içinde ve yurt dışındaki yoğun veri akışının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydederek, ABD-Rusya gerilimi başta olmak üzere siyasi gelişmelerin de izleneceğini ifade etti. Yurt içinde enflasyon verisinin öne çıktığını aktaran analistler, BIST 100 endeksinin 105.700 seviyesinin destek, 108.000 ve 108.600 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu dile getirdi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan ekonomistler, temmuz ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,03 artacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerin temmuz ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 0,03) göre, bir önceki ay yüzde 10,90 olan yıllık enflasyonun, yüzde 9,66’ya gerileyeceği hesaplanıyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum