Piyasa gözlemcileri: “Trump” sonrası satışlar daha da derinleşebilir

439207.jpg
Yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump ve Firts Lady Melania Trump’ın Kovid-19 testlerinin pozitif çıkmasının Cuma sabahı küresel piyasalarda sarsıntı yaratması ile birlikte, volatilitenin daha da artabileceği ve risk varlıklarındaki satış dalgasının daha da derinleşebileceği uyarısında bulundu.

ABD endeks vadeli kontratları, Trump’ın açıklaması sonrası düşüşünü yüzde 2’ye kadar çıkarırken, Asya hisse senetleri de değer kaybetti. Dolar ve yen, Trump haberinin riskten kaçınma eğilimini güçlendirmesinin etkisi ile değer kezandı. Volatilite göstergesi VIX yüzde 12 kadar sıçradı.

Oanda Corp. kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley, “Piyasalar belirsizlikten nefret eder ve bu gelişme de bardağı taşıran son damla oldu,” dedi ve “Sadece Başkan’la kalmayabilir, bu potansiyel olarak ABD’deki yönetimin yüksek kademelerine de sıçrayabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Diğer yatırımcıların görüşleri şöyle;

Yüzde 10 Düzeltme

Global CIO Office CEO’su Gary Dugan, “Bu durum piyasadaki asabiyeti artıracak ve ABD hisse senetlerinde yüzde 10 düzeltme görebiliriz. Bu hareket muhtemelen Asya hisse senetlerini de aşağı çekebilir,” dedi.

Dugan, “Uzun vadede, yatırımcılar Asya ve ABD hisse senetleri arasında daha keskin bir zıtlık görecekler. Asya’da siyasi istikrar var ve güney kısmında güçlü teknoloji şirketleri bulunuyor. Küresel bazda tahsis arayanlar için, bu durum Asya’yı daha cazip hale getirir” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum