Piyasa Beklentisi: Gelişmeler, jeopolitik riskleri önemli ölçüde negatif etkileyecek

finansman-yatirim-piyasa.jpg

Sakin bir gün geçiren ve 300 puanlık bir bant içinde hareket eden BIST-100 endeksi kapanışı 88.679 puandan gerçekleştirdi. Günlük bazda %0,4 düşüş gösteren endekste hacim 3 mlr TL gibi düşük bir seviyede oluştu.
Güne ABD’nin Suriye saldırısının yankılarıyla uyandık. Akdeniz’de konuşlu savaş gemilerinden 59 adet tomahawk füzesini Şinsar ve El Şayrat hava üslerine gönderdi. 15 savaş uçağının zarar gördüğü saldırı sonrası Kremlin’den gelen açıklamalar, ABD-Rusya ilişkilerinin ciddi şekilde zarar gördüğü açıklamaları yapıldı. Burada önemli olan detay, basından yansıyan bilgilere göre vurulan uçakların çoğunun Rus yapımı Sukhoi savaş uçakları olmasıdır. Trump’ın sabah saatlerinde yaptığı “Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emrini verdim” açıklamaları da tansiyonu artırmış durumdadır. Söz konusu gelişmeler, jeopolitik riskleri önemli ölçüde negatif etkileyecektir.

Ajandaya baktığımızda ise ABD’de her haftanın ilk Cuma günü olduğu gibi, bu hafta da istihdam raporunu yakından izleyeceğiz. ADP Özel sektör istihdamının beklentileri oldukça güçlü şekilde aşması; ve imalat sektörüne ilişkin istihdam alt endeksinin güçlü bir seyir göstermesi gibi öncüler, hafta başında 175 bin kişi olan “Tarım Dışı İstihdam” verisinin beklentilerini 180 bin kişiye yükseltmiştir. Ortalama saatlik kazançlar ise önemli bir enflasyon ve istihdam piyasası için önemli bir gösterge niteliği de taşımaktadır. TDİ tarafındaki sert yükselişler, her zaman olduğu gibi negatif fiyatlamalara neden olabilir.

ABD’nin Suriye saldırısı sonrasında USD/TL kuru 3,75’e kadar çıkarken, Dolar endeksinde ve Euro/Dolar paritesinde ise dalgalanmaların çabuk sakinleştiğini gördük. Öte yandan Brent petrol ve ons Altın fiyatlarının eşzamanlı yükselişi de dikkat çekmektedir.

Ortadoğu’daki jeopolitik riskin artması, petrol fiyatlarını $55’e kadar yükseltirken ons Altın fiyatları “güvenli liman” fiyatlamalarını sürdürerek $1264 seviyesinde işlem görüyor.

Asya’daki karışık fiyatlamalar ve ABD endeks vadelilerindeki satış baskısının Avrupa borsalarının satıcılı açılması bekleniyor.

Güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 88.000’i gün içi işlemlerde ilk destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Açılış sonrasında bu desteğin üzerinde tutunma çabasının etkili olmasını beklediğimiz endekste beklentimizin aksine bu desteğin kırılması halinde gevşeme eğiliminin hızlandığını görebiliriz. Bu desteğin altında yaşanacak hareketlerde ise 87.600 ve 87.100 seviyelerini gün içi alt destekler olarak izlenebilir.

Bugün Açıklanacak Önemli Veriler

09:00 Almanya Sanayi Üretimi – Aylık Şub. (Bekl: -%0,2)
09:00 Almanya Sanayi Üretimi – Yıllık Şub. (Bekl: %0,6)
09:00 Almanya Dış Ticaret Den. Şub. (Bekl: €17,4 mlr)
09:00 Almanya İthalat – Aylık Şub. (Bekl: -%0,4)
09:00 Almanya İhracat – Aylık Şub. (Bekl: %0,2)
10:00 Türkiye Perakende Sat. – Aylık Şub. (Önck: -%0,6)
10:00 Türkiye Perakende Sat. – Yıllık Şub. (Önck: -%2)
11:30 İngiltere Sanayi Üretimi – Aylık Şub. (Bekl: %0,2)
15:30 ABD Tarım Dışı İstihdam Mar. (Bekl: 180 bin)
15:30 ABD İşsizlik Oranı Mar. (Bekl: %4,7)
15:30 ABD Ortalama Saatlik Kzn. – Aylık Mar. (Bekl: %0,2)
17:00 ABD Toptan Stoklar – Aylık Şub. (Önck: %0,4)
17:30 Türkiye Hazine Nakit Ger. Mar. (Ö: 17,3 mlr TL)
19:45 ABD Fed/Dudley konuşacak. (Oy Hakkı VAR)
22:00 ABD Tüketici Kredileri Değ. Şub. (B: $11 mlr)

Yatırım Finansman

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum