Petrol yatay seyrediyor

benzin_petrol_650_3-4.jpg
Petrol fiyatları, OPEC+’ın üretim kesintilerini gevşetme planını erteleyeceğine dair işaretler vermesiyle birlikte pazartesi günü son üç haftanın en büyük yükselişini kaydettikten sonra kazançlarını korudu.

Vadeli kontratlar New York piyasasında bir önceki seansta yüzde 2.9 yükseldikten sonra varil başına 37 dolar civarında işlem gördü. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak pazartesi günü üreticilerle görüşerek üretim kesintilerinin gevşetilmesini üç ay erteleme konusunu tartıştı.

OPEC+ Ocak ayından itibaren günlük 2 milyon varil üretim artırımına gitme planını, talebin yeniden sekteye uğramasıyla birlikte, yeniden gözden geçiriyor.

Avrupa ve ABD’de artan vaka sayıları ve Libya’da artan üretimle birlikte ham petrol fiyatlarında pazartesi günü yüzde 6 düşüş yaşanmıştı.

Petrol piyasalarını değerlendiren Trafigura Group Başkanı Jeremy Weir ise salgında yaşanacak ikinci dalgayla küresel petrol talebinin günlük 88-89 milyon varile düşebileceğini belirtiyor. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre bu rakam 2019 seviyesinin yüzde 10 altında bulunuyor.

Yaklaşan ABD seçimleri ve FED toplantısıyla birlikte haftanın geri kalanı karışık gözüküyor. Çin, yetkililerin petrol ithalat kotasını gelecek yıl yüzde 20’den fazla artırmasıyla, küresel petrol talebi için hala kurtarılmış bölge olma niteliğini koruyor.

CMC Markets kıdemli piyasa stratejisti Michael McCarthy, “Üreticilerden fiyat istikrarının sağlanması için bir hareket gelmeli ve Rusya’nın yaptığı yorumlarda buna işaret ediyor. Petrol fiyatları düşünüldüğündeyse talep herşeyden önce geliyor.” diyerek, pazartesi günü yaşanan yükselişin geçici bir hareket olduğunu belirtti.

Aralık vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Singapur saatiyle 12:03’te yüzde 0.2 yükseldikten sonra ons başına 36.89 dolar seviyesine geldi.

Ocak vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, pazartesi gününü yüzde 4 yükselişle kapadıktan sonra varil başına 38.98 dolar seviyesinde yatay seyretti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum