Petrol yatay seyrediyor

2269901_620x349.jpg
Petrol fiyatları, OPEC+’ın üretim kesintilerini uzatıp uzatmama ile ilgili son kararı alacağı toplantı öncesinde yatay seyrediyor.

Vadeli kontratlar, çarşamba günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra New York’ta varil başına 45 dolara yaklaştı. OPEC+’ın içerisindeki anlaşmazlık devam ederken Ocak ayında başlayacak olan üretimin ertelenip ertelenmeyeceği hala belirsizliğini koruyor.

Petrol fiyatları, aşı gelişmelerinin yarattığı iyimser havayla birlikte geçen hafta son sekiz ayın zirvesini gördükten sonra OPEC+ görüşmelerindeki belirsizlikler bile düşüş yaşadı.

Libya ise koalisyondaki en fazla petrol üreten ülke olarak OPEC+ içindeki görüşmelerde en fazla soruna konu olan ülke konumunda.

Önümüzdeki yılın başında üretimin artırılması, piyasaların bir arz fazlasına düşeceğine dair endişelerle birlikte satışları tetikleyebilir. Fiyatlar OPEC+’ın Ocak ayında daha fazla üretim yapmayacağına dair beklentilerle yükselmişti.Vandana Insights Kurucusu Vandana Hari

Ocak vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, çarşamba günü yüzde 1,6 yükseldikten sonra Singapur saatiyle 13:00’da 8 cent düşerek varil başına 45,20 dolar seviyesine geldi.

Şubat vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü yüzde 1,8 yükseldikten sonra 6 cent değer kaybederek varil başına 48,19 dolar seviyesine geriledi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum