Petrol “kasırga” tehlikesiyle 40 dolar civarında yatay seyretti

31032016_petrol_6501-6.jpg
Petrol fiyatları New York piyasasında, gözlerin Meksika Körfezinde geniş çapta rafineri kapanmalarına neden olacak kasırgaya çevrilmesiyle ve ABD stoklarındaki artışın satış getirmesinden sonra, varil başına 40 dolar civarında yatay seyretti.

Hükümetin açıkladığı stok verilerine göre, ana depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da stoklar Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesindeyken, ham petrol stokları geçen hafta 501 bin varil arttı. Öte yandan Meksika Körfezindeki enerji operatörleri petrol üretimlerinin %80’ini, Yucatan Yarımadasını geçen ve Cuma günü Louisiana kıyılarına ulaşacak olan, Delta kasırgasına hazırlık olarak durdurdu.

Petrol, Başkan Donald Trump’ın mali teşvik görüşmelerini durdurmasıyla %10 civarı yükseldikten sonra Çarşamba günü gerilemişti. Buna rağmen parçalar halinde de olsa bir anlaşmaya ulaşılacağına dair iyimser beklentiler yeniden güç kazandı.

Vitol Group’un OPEC+ koalisyonunun planlarında değişiklik yaparak Ocak ayında üretim kesintilerini gevşeteceğini beklemesiyle, piyasalar artan vaka sayıları ve üretim fazlalarından gelen baskılarla karşı karşıya kalıyor.

OANDA Corp. piyasa analisti Ed Moya, Meksika Körfezindeki kapatmaların makul bir şekilde fiyatlandığını belirtti ve “Buradan itibaren biraz yukarı yönlü hareketler görmek isterdim, ama kapatılan üretimin geri gelmesi 1 haftadan uzun sürerse, o zaman bu petrol için güçlü bir yukarı yönlü hareket sağlar” diye ekledi.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, Çarşamba günü %1.8 değer kaybettikten sonra Singapur saatiyle 12:30’da çok az değişerek varil başına 39.93 dolar seviyesine geldi.

Aralık vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki seansta %1.6 düştükten sonra %0.2 artarak varil başına 42.09 dolar seviyesine geldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum