Petrol yükseldi

2263426_620x349.jpg
Petrol fiyatları New York’ta, ABD’de ham petrol stoklarının art arda altıncı haftada da düştüğüne ilişkin işaretlerle yükselerek varil başına 43 dolar civarına çıktı.

Özel sektör destekli Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 6.36 milyon varil düştü. Çarşamba günü açıklanacak resmi veriler de bu düşüşü teyit ederse, stoklar bu yılın en uzun düşüş serisini gerçekleştirmiş olacak. Petrol üretiminin geçen ay 2018’den bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesi de talepte bir toparlanma olduğuna işaret ediyor.

Batı Teksas petrolünün (WTI) 50 günlük ortalama fiyat hareketlerinin 200 günlük ortalamaların üzerine 6 aydan sonra çıkarak “altın kesişme” (golden cross) hareketini gerçekleştirmesiyle birlikte, teknik göstergeler de piyasanın yukarıya doğru hareket ettiğine işaret ediyor.

Petrol fiyatları, Ağustos’ta dördüncü ayı da yükselişle geçti fakat lider ekonomilerin salgını kontrol altına alma çabaları devam ederken, varil başına 43 dolar seviyesini aşmakta zorlandı.

Petrol talebi Eylül ve Ekim aylarında, bu yılın başında görülen güçlü ham petrol alımlarının ardından, bağımsız rafineriler için devlet kotalarının azaltılması ile birlikte Çin’in ithalatının zayıflamasından da olumsuz etkilenebilir.

AxiCorp. baş piyasa stratejisti Stephen Innes “Piyasaları varil başına 45 doların üzerine götürecek motivasyon şu an yok” dedi ve pandemiden dolayı hala yüksek seviyede belirsizlik olduğunu vurguladı.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Salı günü %0.4 yükseldikten sonra Singapur saatiyle 12:40’ta %0.8 daha artarak varil başına 43.10 dolar seviyesine ulaştı.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, önceki seansta %0.7 yükseldikten sonra %0.7 artış göstererek varil başına 45.91 dolar seviyesine geldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum