Perakendeci ‘ambalaj’da esneklik istiyor

market.jpg

Sebze ve meyvelere ambalaj zorunluluğu getiren düzenlemenin gerekli olmadığını savunan perakendeciler, ambalaj ve soğuk reyon yatırımının fiyatlara yüzde 5 etkisi olabileceğini dile getirdiler.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan meyve ve sebzeye ambalaj ile soğuk zincir zorunluluğu getiren tebliği değerlendirdi.

Fire oranını düşürmek için ürünlerin, tarladan marketlere kadar özel ambalajlarda ve soğuk zincirle getirilmesini desteklediklerini belirten Altunbilek, ancak düzenlemeyle meyve ve sebzenin marketlerde de soğutuculu reyonlarda ambalajıyla satılması zorunluluğu getirilmesine gerek olmadığını söyledi.

Altunbilek, bazı ürünlerin, markette ambalajda satılmaya uygun olmadığını savunarak, “Ambalaja girecek ve girmeyecek ürünler var. Yeşillik gibi ürünler ve bazı sebzeler hızlı bozuluyor. Bu ürünler havasız kaldığında çabuk bozulur. Soğan, patates ve meyve ambalaja girer de bazı ürünler buna uygun değil.” dedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum