Öztrak: Ülkemizi dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan 10 ülke arasına sokuverdiler

faik-oztrak-kimdir.jpg

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Toplantı sonrası açıklamada bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Kurtuluş Savaşı’nın Büyük Önderi, Cumhuriyet’in ve CHP’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i vefatının 80’inci yılında minnet ve hasretle andıklarını söyledi.

Faik Öztrak, Türkiye’nin dünyanın en kırılgan ekonomisi listelerinin başında yer aldığına işaret ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“(Ekonomik saldırıyı püskürttük) diyorlar. Dolar, Türk lirası karşısında sene başına göre hala yüzde 45 değerli. ‘2023’te Türkiye’ye milli geliri en yüksek 10 ülke arasına sokacağız’ dediler bu hedef imkansızlaştı ama ülkemizi dünyanın en yüksek enflasyonunu yaşayan 10 ülke arasına sokuverdiler. ‘Beni seçin faizle nasıl uğraşılır göreceksiniz’ dediler, Arjantin ve Surinam’dan sonra dünyada en yüksek faizi veren üçüncü ülke haline getirdiler ülkeyi. 2019 için yüzde 2,3 büyüme hedeflediler ama bu çok düşük büyüme dahi artık geride kalmaya başladı. Dışarıda çok daha farklı büyüme rakamları telaffuz edilir oldu.”

“Neyi doğru yaptınız da…”

Milletin eti bayramdan bayrama gördüğünü kaydeden Öztrak, “Millet, kendinden kopanlara mutlaka dersini verir. Yaklaşan yerel seçimler, milletin tercihini farkla yönde kullanacağı bir seçim olacak.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Türkiye ekonomik saldırıyı iki ayda püskürttü” dediğini aktaran Öztrak, şöyle devam etti:

“Son iki ayda neyi doğru yaptınız da bu saldırıyı püskürttünüz? ABD’ye boyun eğip rahibi 24 saatte Oval Ofise göndermek, narh koymak, zabıtayla fiyat kontrol etmek, esnafları indirime zorlamak, TÜİK ve Sayıştay Başkan Yardımcılarını görevden almakla bu krizin aşılamayacağını artık Sayın Bakan görmeli.”

Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesi

“Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Ahmet Türk’le görüşme yaptığı doğru mu? Burada ne görüşüldü?” sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“CHP Genel Başkanı demokrasiden, haktan, hukuktan, adaletten yana olan, her türlü aşırılıkla, terörle arasına mesafe koyan herkesle görüşür. Bu görüşmenin bir nezaket görüşmesi, karşı tarafı dinlemeye dönük bir görüşme olduğunu biliyorum.”

Kaynak:AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum