Moody’s’den flaş Türkiye açıklaması

moodys-birlesik-krallikin-kredi-notunu-dusurdu_4a00231.jpg

Dünyanın en önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları arasında yer alan Moody’s Türk Lirasındaki değer kaybının, ülkenin dış çevrede yaşadığı olayları ve düşük döviz rezervi göz önüne alındığında Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu bildirdi.

Reuters’in haberine göre Moody’s’den TL’de geçen hafta görülen keskin değer kaybı hakkında yayımlanan ve kredi notu değerlendirmesi niteliği taşımayan araştırma raporu hazırlandı. Bu raporda değinilen hususlar işe şöyle:

-Türk bankacılık sektörü için Türk Lirasındaki değer kaybı  olumsuz; Türk Lirarasındaki uzun süreli zayıflık, yüksek enflasyon ile bir araya geldiğinde sorunlu kredileri artırabilir.

-Türkiye’deki banka kredilerinin (2017 sonu itibariyle) yüzde 33’ü döviz cinsi; Türk Lirasındaki değer kaybının devamı döviz geliri olmayan şirketlerin geri ödeme gücünü zayıflatır.

-Türk Lirasındaki değer kaybının enflasyonu artırmasını, şirket kârlılıklarını ve tüketici satın alma gücünü azaltmasını ve nihai olarak sorunlu kredileri artırmasını bekliyoruz.

-Türk Lirasında devam eden zayıflık Türkiye’nin dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervleri nedeniyle ekonomi açısından sorunlu ve kredi notu açısından negatif görünüyor.

-Geçen hafta yapılan resmi açıklamalar yetkililerin Türk Lirasındaki değer kaybı ile mücadeleye etmeye hazır olduklarına işaret etti.

-Bu açıklamaları takiben faiz artırımıyla tedbir almakta gecikilirse Türk Lirası tekrar baskı altında kalabilir. Bu durum Türkiye’nin temel güçlü yönü olan dinamik ekonomisi ve güçlü mali göstergeleri ile yüksek dış kırılganlıkları arasındaki dengeyi test edecek.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum