Moody’s, Türkiye’nin ‘mevduat’ notunu indirdi

moodys-880-reuters_16_9_1520480215-1_16_9_1520833342_16_9_1526382968.jpg

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para cinsinden banka mevduatları için ülke tavanı notunu B1’den B2’ye indirdi. Diğer ülke tavanı notları değişmezken, kısa vadeli banka mevduatları için ülke tavanı notu da Not Prime olarak korundu.

Yabancı para cinsinden tahvil tavanı Ba2/NP, tahviller ve mevduatlar için yerel para cinsinden ülke tavanı notu ise Ba1 olarak devam ettirildi.

Alınan bu kararın Türkiye’nin Ba3 olan kredi notuna etkisi bulunmadığının altını çizen Moody’s, uzun vadeli yabancı para cinsinden banka mevduatları için ülke tavanı notunun B2’ye indirilmesine neden olarak, hükümetin döviz cinsi mevduat çekilişlerini engellemek için müdahalede bulunması riskinin arttığı görüşü olduğu belirtti.

Bu kararlara ek olarak ayrıca, Türkiye’nin kurumlarında devam eden zayıflamayı ve giderek artan şekilde öngörülemez hale gelen politika ortamını yansıttığını savunan Moody’s, “Yabancı para cinsinden mevduatlar için notun devlet tahvili notunun iki kademe altına indirilmesi, ödemeler dengesi üzerinde baskının artması halinde hükümetin döviz cinsinden mevduatlara erişimi engellemenin gerekli olduğu sonucuna varabileceği görüşümüzü yansıtıyor. Hükümetin, mevduat sahiplerinin kendi döviz mevduatlarına erişimlerini sınırlaması riski, hükümetin kendi borçları nedeniyle temerrüde düşmesi riskinden daha yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum