Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

7P2OcHosQC4VV1A5Us1AO9uwhD3ODO5uY5q.jpg

(Cumhuriyet) / Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi uzun vadeli tahvil notunu Ba1’den Ba2’ye düşürürken kredi notu görünümünü de negatiften durağana çevirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Ba1’den Ba2’ye düşürürken ekonominin görünümü negatiften durağana çevirdi.

Moody’s açıklamasında not düşüş için şu gerekçeleri sıraladı: Para politikasının etkinliğinin azalması, Türkiye’nin yaşadığı politik riskler, küresel faiz oranlarına bağlı artan riskler yükselen vari açık ve dış borç.

Kredi kurumlarının notları uluslararası yatırımcıların sermayelerini yönlendirmesi açısından önem taşıyor.

Bu kararla bağlantılı olarak Moody’s, Türkiye’nin döviz tavanını Baa2’den Baa3’e, yabancı mevduat tavanını Ba2’den Ba3’e, yerel mevduat tavanını ise Baa2’den Baa3’e indirdi.

Moody’s, sukuk çıkarma yetkisine sahip olan Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama A. Ş.’nin uzun vadeli teminatsız borç notunu da Ba1’den Ba2’ye düşürürken, kredi görünümünü de negatiften durağana çevirdi.

AYM KARARINI UYGULAMAYAN MAHKEME ÖRNEK GÖSTERİLDİ

Moody’s Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir düzeyin 2 kademe altına çekti. İndirimin ana gerekçesi kurumlarda süren erozyon. Yargı otoritesinin altının oyulduğunu belirten Moody’s, AYM’nin hak ihlali kararının ceza mahkemesince reddini buna örnek göstermiş.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum