Mitsubishi Electric’ten yeni yatırım: Türkiye’de ev tipi klima fabrikası açıyor

1750098_620x410.jpg

Mitsubishi Electric Corporation, Mitsubishi Electric Turkey Klima Sistemleri Üretim AŞ tarafından ev tipi klimaların geliştirilmesi ve üretimi için Türkiye’de kurulan yeni fabrikanın 12 Aralık’ta üretime başlayacağını açıkladı.

Şirket açıklamasına göre, Mitsubishi Electric, ev tipi klima talebinde artış beklenen Türkiye ve Avrupa’da iş hacmini büyütmeyi amaçlıyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yeni fabrikanın tesis alanı yaklaşık 60 bin metrekare, kat alanı ise yaklaşık 40 bin metrekare olacak ve Mart 2021’de sona eren mali yıl itibari ile yıllık üretim miktarının 500 bin sete (iç ve dış ünite) ulaşması hedefleniyor.

Mitsubishi açıklamasında, şirketin Avrupa’daki klima ve soğutma sistemleri faaliyetlerinin her geçen gün büyüdüğü ve Türkiye’deki talebin de ülkenin ekonomik büyümesine ve nüfus artışına paralel olarak artmasının beklendiği bildirildi. Yeni fabrikanın, Türkiye’de ve Avrupa’daki talep dalgalanmalarına yanıt vermesinin beklendiği kaydedilen açıklamada, ayrıca yerel pazarlara yönelik özel tercihleri ve çevresel gereklilikleri karşılayan esnek bir tedarik zinciri sağlamak üzere lokalizasyon çalışmalarının hızlandırılmasında kilit rol oynamasının planlandığı da ifade edildi.

Her ne kadar bu yeni yatırım çok karlı gibi de görünse de Manisa gibi tarım toprakları çok verimli olan bir bölgede böyle bir fabrikanın açılması verimli toprakların ve Türkiye’nin bir parçasının daha sanayi atıklarıyla kirlenmesi anlamına gelmektedir.

Diğer taraftan Türkiye’nin onayladığı ucuz iş gücü doğrultusunda bu yatırımın Türkiye’de yapılma kararı alındığı da düşünülebilir.

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum