Mevduat faizi artık yüzde 25’in de üstünde

tl.jpg

Haziran ayında uygulanan en yüksek mevduat faizi yüzde 21 dolayında iken, bankaların temmuz ayında fiilen uyguladıkları en yüksek faiz oranı yüzde 25’e dayandı.

Dünya Gazetesi’nden Alaattin Aktaş’ın yazısına göre, Temmuz ayında 3.45 puan artarak ay ortalamasında yüzde 24.45’e ulaşan fiilen uygulanan en yüksek faiz oranının gerilemesi veya sabit kalmasını sağlayabilecek bir gelişme yaşanmadığı için artış eğilimi ağustosta da devam etti.

Yazının devamında ise Aktaş şu noktaların üzerinde duruyor.

Yedi ayda 8.55 puanlık artış

Bankacılık sisteminin bir aya kadar vadeli mevduata fiilen uyguladığı en yüksek faiz temmuz ayı ortalamasında yüzde 24.45’e ulaşırken geçen yılın aralık ayına göre tam 8.55 puan arttı. Aralık ayındaki ortalama faiz yüzde 15.90 düzeyindeydi.

Ortalama faiz bir ara aralık düzeyinin de altına inmiş ve martta yüzde 15.28 olmuştu. Dolayısıyla temmuz ortalaması, mart ortalamasının 9.17 puan üstünde bulunuyor.

Kamu bankaları hız kesti

Geçen yılın aralık ayında kamu bankalarının uyguladığı faiz bir yıl ve daha uzun vadeli mevduat dışındaki tüm vadelerde en yüksek düzeydeydi.

Merkez Bankası mevduata fiilen uygulanan en yüksek faizi “tüm bankalar” ve “kamu bankaları” ayrımında açıklıyor. Yani tüm bankalar içinde kamu bankaları da yer alıyor. Dolayısıyla aralık ayında örneğin bir aya kadar vadeli mevduata uygulanan yüzde 15.90’lık faiz bu düzeye yalnızca bir ya da birden çok kamu bankası uyguladığı için mi çıktı, yoksa kamu banka ya da bankalarına özel bankalar da eşlik etti mi, bunu bilme şansımız yok.

Ama şunu biliyoruz; aralıktan sonra kamu bankalarının uyguladığı faiz diğer bankaların faizinin altında kaldı. Tablo bunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Örneğin temmuz ayında tüm bankalar için yüzde 24.45 olan bir aya kadar vadeli mevduatın faizi kamu bankalarında yüzde 19.95. Kamu bankaları temmuzda bu vade için diğer bankalara göre 4.5 puan daha düşük faiz uygulamışlar.

Ortalama faiz yüzde 18’e yaklaştı

Bu oranı yalnızca bir banka, yalnızca bir müşterisine uygulamış olabilir. Ama bu faiz uygulanmış.

Bir de bankacılık sisteminin mevduat tutarıyla ağırlıklandırılmış faiz oranı var. Bu oran, tüm bankaların ve o vadedeki tüm mevduatın ortalamasını gösteriyor. Daha sonra tüm vadelerin de ortalaması alınıyor:

İşte ortalama oran da yükselme eğiliminde. Merkez Bankası bu verileri haftalık bazda açıklıyor ve son olarak 17 Ağustos’ta biten haftanın verilerine sahibiz. Buna göre, 17 Ağustos haftasında ortalama faiz yüzde 17.69’a yükselmiş durumda. Temmuzun son haftasına göre yaklaşık bir puanlık artış var.

Ortalama faiz, 17 Ağustos haftasında geçen yılın son haftasında yüzde 12.75 olan faizin de 4.94 puan üstünde.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum