Maliye Bakanı Ağbal: “Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüse büyüse yüzde 2-3 ancak büyür dediler ama biz 7.4 büyüdük”

maliye-bakani-agbal-turkiye-ekonomisiyle-ilgili-buyuse-buyuse-yuzde-2-3-ancak-buyur-dediler-ama-biz-74-buyuduk_8103a39.jpg

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Bayburt’ta bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ni ziyaret etti.

Bakan Ağbal, geçtiğimiz hafta gerçekleşen olağan genel kurulla Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı seçilmiş olan Halil İbrahim Yöney’e hayırlı olsun temennisini ileterek bazı açıklamalarda bulundu.

Hükümet olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından esnafa yönelik pek çok olağanüstü düzenlemeler yaptıklarını belirten Bakan Ağbal, “15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonraki dönemde de yani daha o gece esnafımızın gösterdiği vatanperverlik milletine cumhuruna Cumhurbaşkanımıza sahip çıkan esnafımızın sonraki süreçte karşılaştığınız zorlukları da aşmak için hükümet olarak olağanüstü düzenlemeler yaptık. Vergi ve pirim borçlarını 36 ay vadeye yaydık. Yine hatırlarsanız KOSGEB üzerinden çok önemli bir esnaf paketi uygulamaya koyduk. Hatırlıyorum o günlerde büyük bir beklenti vardı. 2017’nin Ocak ayında aldığımız o kararlar hızlı bir şekilde ekonomide olumlu tesirlerini gösterdi. Esnafımızın işi düzeldi. Yatırımcılarımızın sanayicilerimizin ileriye dönük güveni arttı” ifadelerini kullandı.

2017 sonu itibari ile Türkiye’nin yüzde 7.4 büyüme oranı yakaladıklarını anımsatan Bakan Ağbal, “Bu içeride ve dışarıdaki bazı çevreler için büyük bir sürpriz oldu. Yani biz baştan bu düzenlemeleri yaparken ekonomide hızlı bir canlanma olacağını işlerin rayına gireceğini söylemiş olmamıza rağmen onlar Türkiye ekonomisiyle ilgili büyüse büyüse yüzde 2-3 ancak büyür dediler, sonra 3-4 büyür dediler, sonra 4-5 büyür dediler, sonra 5-6 büyür dediler ama biz 7.4 büyüdük. O açıdan bu süreçete esnafımız hükümetimizin aldığı bu kararlara karşı gösterdiği bu olumlu tavır. Ve o ortamda gösterdiği vatanperverlik hiçbir zaman unutulmaz. İnşallah 2018’de de hükümet olarak esnafımıza elimizdeki tüm imkanları kullanarak destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

Ekonomideki bu canlanmayla birlikte vatandaşın da alım satımının arttığının altını çizen Ağbal, “Yani ticaret canlandı. Ondanda esnafımız büyük bir fayda görüyor. 2018’de de Türkiye inşallah bu yüksek büyüme oranını devam ettirecek. Ben bu süreçte sizlerin ekonomiye, esnafımıza verdiği bu desteği önemsiyorum. Çünkü burada bir noktada devletin kaynaklarını vatandaşlarımız üzerinden bir aracı konumuna getirdiniz. Her ne kadar anladığım kadarıyla aldığınız komisyonlar yüksek olmakla birlikte bunu düşünmek lazım. Yine de esnafımız düşük maliyetli finansmana esnafımız sizin sayenizde ulaşmış oluyor” sözlerini kaydetti.

“Uygulamaya koyduğumuz programları esnafımızı dinleyerek öğrendik”

Son 3 yıldır uygulamaya geçen ekonomik programları esnafı bir bir dinleyerek öğrendiklerini belirten Bakan Ağbal, “Ben 2015 ;Haziran Kasım seçimlerinde Bayburtlu esnafımızın arasında dolaşırken bizlere bazı şeyler söylediler. Baktık çok mantıklı şeyler, çok doğru şeyler söylüyorlar. Sonra gittik onları partimize hükümetimize anlattık. Ve bugün uygulamaya konulan esnafımıza yönelik bir çok program aslında Bayburt’taki esnafımızın bize söyledikleridir. Onun için o kardeşlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum