Hisselerdeki “geri çekilme” sürüyor

2263631_620x349.jpg
Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri Cuma günü, ABD endeks vadeli kontratları ile beraber aşağı yönde hareket etti. Son günlerde hızlı yükselişler gösteren teknoloji hisselerinden çıkışlar, bu hisselerdeki yüksek değerlemelerin sürdürülebilirliğinin sorgulanmaya başlaması ile birlikte hız kazandı.

Tokyo, Şanghay ve Hong Kong piyasalarındaki kayıplar, dikkatlerin bugün açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam verisine çevrilmesi ile birlikte, ABD’de dün gerçekleşen düşüşlere nazaran daha küçük çaplıydı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 3.5 gerilemesinin ardından hafif düştü. Nasdaq kontratları, teknoloji ağırlıklı endeksin Perşembe günkü yüzde 5’lik kaybının ardından yüzde 1’in üzerinde geriledi. Bu hareket, ABD’deki gerilemenin, bu ülkede tatil nedeniyle uzayacak haftasonu öncesi, ikinci güne de taşınabileceğini işaret ediyor. ABD Hazine tahvilleri ve dolar, hisse senetlerindeki güçlü düşüşe karşın güvenli liman alımlarının durgun kalması nedeniyle yatay seyretti. Altın hafifçe yükseldi.

Küresel hisse senetleri, teknoloji hisselerindeki güçlü yükselişlerin diğer sektörlere de yayıldığına ilişkin işaretlerin geldiği bir dönemde, tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktıktan sonra geriledi. ABD’de Perşembe günü açıklanan veriler işsizlik maaşı başvurularının geçen hafta düştüğünü gösterirken, ABD’li yatırımcılar, S&P 500 Endeksi’nin Mart ayındaki dip seviyelerinden yüzde 60 yükselmesinin ardından, yükselişi sürdürebilmek için daha güçlü bir ekonomik toparlanmaya ilişkin işaretlere ihtiyaç duyabilir. Öte yandan, yatırımcılar Kovid-19 aşısına ilişkin ilerlemeleri ve merkez bankaları ve hükümetlerden ekonomiyi desteklemeye yönelik devam eden işaretleri de izliyorlar.

Prudential Financial Inc. baş piyasa stratejisti Quincy Krosby, “Piyasanın mega sermayeli teknoloji şirketlerinin hisselerindeki yükselişlere dayanan soluksuz çıkışı dikkate alındığında, piyasanın artan biçimde aşırı alım durumuna girmesi ile de birlikte, bir geri çekilme şaşırtıcı olmaz,” dedi ve “Aşırı alım durumundaki piyasa, yöneticilerin yetişme ihtiyacından dolayı ay sonu portföy düzenlemelerinin ardından, aşırı ısınmış durumda” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer taraftan, petrol fiyatları düştü. “Korku endeksi” olarak da adlandırılan ve S&P 500 Endeksi’ndeki beklenen fiyat dalgalanmalarını ölçen VIX Endeksi Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Gelişen piyasa hisse senetleri dört ayın en kötü haftalık performansına yöneldi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum