Küresel Piyasalar: Hisseler dengelendi

2263769_620x349.jpg
Küresel hisse senetleri Pazartesi günkü işlemlerde çoğunlukla denge buldu. Ancak Haziran’dan bu yana en sert iki günlük düşüşün ardından yatırımcılar endişelerini koruyor. Dolar önemli paralar karşısında yükseldi ve petrol son dönemdeki kayıplarını genişletti.

Japonya ve Çin’de hisse senetleri düştü. Güney Kore Borsası yükseldi. Protestoların Pazar günü yeniden alevlendiği Hong Kong’da hisse senetleri dalgalandı. ABD vadelileri erken işlemlerdeki kayıplarını azalttı. Avrupa vadelileri güçlü bir açılışı işaret ediyor. Nasdaq’ın Mart’tan beri en kötü haftasını geçirmesinin ardından ABD piyasaları tatil nedeniyle Pazartesi günü kapalı olacak. ABD Hazine tahvili vadeli kontratları Cuma günü tahvillerde görülen düşüşün ardından yatay seyretti. Softbank Group Corp. hisseleri, ABD teknoloji hisselerine bağlı opsiyonlarda büyük pozisyonlar aldığı yönündeki haberin ardından düştü. Sterlin Brexit müzakerelerinin bir sonraki turu öncesinde dolar karşısında geriledi.

Medley Global Advisors küresel makro strateji birimi idari direktörü Ben Emons, “Riskli varlıklar teknolojinin öncülük ettiği Perşembe günkü satışın ve volatilitenin yükselmesinin ardından hala kırılgan. Teşvik hisse senetlerinin desteklenmesi için kilit önemde” dedi.

Traderlar haftanın başlamasıyla diken üstünde duruyor. Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günkü istihdam verisine pozitif tepki verdi. Ancak ekonomik toparlanmanın uzun bir yol olacağı yönündeki görüşünü tekrarladı. Bu hafta gerçekleşecek önemli bir olay Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) politika toplantısı.

Ham petrol fiyatları varili 39 dolara geriledi. Altın fazla değişmedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Londra saatiyle 05:53’te yüzde 0.3 düştü. Dayanak endeks Cuma gününü yüzde 0.8 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.3 geriledi.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi fazla değişmedi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
Euro Stoxx 50 vadelileri yüzde 1 tırmandı.

Döviz

Yen fazla değişmeyerek dolar karşısında 106.24’ten işlem gördü.
Euro/Dolar paritesi 1.1834’te tutundu.
Offshore yuan yüzde 0.1 yükselişle 6.8305’ten alıcı buldu.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.4 düşüşle 1.3231’e indi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Cuma günü 8 baz puan artışla yüzde 0.72 oldu. Vadeliler fazla değişmedi. Nakit piyasa İşçi Bayramı dolayısıyla Pazartesi günü kapalı.
Avustralya’da 10 yıllıkların faizi 7 bp tırmanarak yüzde 0.96 oldu.

Emtia

WTI petrol yüzde 1.4 düşüşle varili 39.23 dolardan işlem gördü.
Altının onsu 1,935.09 dolarda fazla değişmedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum