Küresel Piyasalar: Asya hisseleri geriledi

2262171_620x349.jpg
Asya hisse senetleri, yatırımcıların ABD’deki teşvik görüşmeleri ve ekonomik toparlanma sinyallerini değerlendirmesiyle Cuma günkü işlemlerde geriledi. ABD Hazine tahvili faizleri sekiz haftanın zirvesine yakın seviyelerde kaldı. Petrol ikinci haftalık kazancına yöneldi.

Güney Kore hisseleri günlük vaka sayısının neredeyse ikiye katlamasının ardından düşüşlere öncülük etti. Çin ve Hong Kong hisseleri geriledi. Japonya dalgalandı, Avustralya hisseleri sınırlı yükseliş kaydetti. Veriler, Çin’de ekonomik toparlanmanın Temmuz’da devam ettiğini ancak perakende satışların zayıf kaldığını gösterdi. S&P 500 Endeks vadelileri, endeksin Perşembe günkü düşüşünün ardından yükseldi. Endeks, rekor seviyeye yakın bulunuyor. Nasdaq Bileşik Endeksi ortalamanın üzerinde hacimli işlemlerle artıda kapattı.

Yatırımcılar, ABD ile Asya hisselerinin pandemiye bağlı kayıplarının çoğunu silmesinin ardından kırılgan toparlanmayı desteklemesi için daha fazla teşvike güveniyor. ABD’de açıklanan bir rapor haftalık işsizlik başvurularının Mart’tan beri ilk kez 1 milyonun altına indiğini gösterdi. Ancak şu anda 2008 finans krizinin zirvesine kıyasla daha fazla ABD’li iş arıyor.

Miller Tabak & Co. kıdemli piyasa stratejisti Matt Maley, “Yatırımcılar Ağustos başında bir anlaşmaya varılacağını varsayıyordu. Şimdi bunun olmaması ekonomi için bazı riskleri artırıyor. Bu nedenle yatırımcılar ekonomi bir kez daha tökezlerse ne yapılacağına odaklanıyor.” dedi.

Hisse senetleri

S&P 500 Endeks vadelileri Tokyo saatiyle 13:56’da yüzde 0.1 yükseldi. Dayanak endeks Perşembe günü yüzde 0.2 düştü.
Japonya’da Topix Endeksi fazla değişmedi.
Kospi Endeksi yüzde 1.2 düştü.
Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.
Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düştü.

Döviz

Yen dolar karşısında 106.95’te fazla değişmedi.
Offshore yuan 6.9453’ten işlem gördü.
Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1’den daha az yükseldi.
Euro/Dolar paritesi yüzde 0.1’den daha az yükselerek 1.1807’den alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 1 baz puan düşüşle yüzde 0.71 oldu.

Emtia

WTI petrolün varili 42.3 dolara yükseldi.
Altının onsu 1,953 dolarda fazla değişmedi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum