Küresel faizlerde yön aşağı

bad-borsa-foto.jpg

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi bu hafta yüzde 2,16 ile Kasım 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Japonya 10 yıl vadeli tahvil faizi ise yüzde 0,01’e inerek eksi bölgeye yaklaştı.

ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini artırma sürecinin devam etmesine karşın, küresel tahvil faizlerindeki düşüş hızlandı.

ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi bu hafta yüzde 2,16 ile Kasım 2016’dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 0,15 ile yılın en düşük seviyesini gördü. Japonya’nın 10 yıl vadeli tahvil faizi ise yüzde 0,01’e düşerek eksi bölgeye yaklaştı.

2015 ve 2016 yıllarında birer kez 25 baz puanlık faiz artırımına gitmesi sonrasında 2017 yılında ilk faiz artışını mart ayında gerçekleştiren Fed’in yılın ikinci yarısında en az iki kez faiz artıracağına ilişkin beklentiler yüzde 70 seviyelerinde. Buna karşın yatırımcılar özellikle gelişmiş ülke tahvili alımından vazgeçmiyor.

Analistler, genel olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın mali politikalarına ilişkin belirsizlikler ve jeopolitik risklerin güvenilir varlık alımlarını tetiklediğini, buna bağlı olarak da gelişmiş ülke tahvillerine yatırımcı talebinin artarak devam ettiğini kaydediyor.

Kaynak: AA

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum