Kurdaki yükseliş AVM’leri turistle doldurdu

5b1a8f3b5d1c2e26d4718329.jpg

Dövizin değer kazanması ile turistler AVM’leri doldurdu. BMD Başkanı Öncel, bu durumda stoku yabancıların eriteceğini fakat yerine gelecek olan malların aynı fiyata imal edilemeyeceğini ifade etti. Öncel, imalatçıların son birkaç gündür TL üzerinden fiyat veremediğine dikkat çekti.

Turist sayısındaki artış ve kurdan kaynaklanan avantajlar nedeni ile son aylarda yabancıların perakende alışverişlerinde ciddi artış gözlemlediklerinin altını çizen Öncel, yabancıların kredi kartı harcamalarındaki artışın da bu gözlemlerini desteklediğini söyledi. Turizm merkezlerinde ve İstanbul’daki bazı AVM’lerde özellikle orta ve lüks segment mağazalarda cironun yüzde 40 – 50’lik bölümünü yabancı alışverişinin oluşturduğunu dile getiren Öncel, kur avantajına ve sezon indirimlerine paralel olarak bu oranın gelecek günlerde daha yukarıya çıkması beklentisinde olduklarını aktardı.

200 euroluk elbise 100 euro

“Yabancılar hemen her kategoride alışveriş yapıyor.” diyen Öncel, turistlerin alışverişlerinde özellikle cep telefonu ve diğer elektronik ürünlerle parfüm, gömlek, spor ayakkabı gibi ithal lüks segment ürünlerde fiyat farkını da çok rahatlıkla görebildiklerini ifade etti. Öncel, “Örneğin Avrupa’da 200 euro olan bir giyim eşyası Türkiye’de 100 euroya satılıyor. Dolayısı ile turist bu avantajı değerlendirmek istiyor.” dedi.

Türkiye’de perakende alışverişine en çok katkıyı Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt gibi Körfez ülkelerinden gelen turistler olduğunun bilgisini veren Öncel, son aylarda Çinlilerin lüks segment ürün satan mağazalardan toptan alışveriş yaptıklarını duuyurdu. Durumun bu şekilde gitmesi halinde cadde ve AVM’lerde mağazası olanların ellerindeki stokları bitirme imkanı bulacağını ifade eden Öncel, şözlerine: “Bu işin olumlu tarafı. Ancak perakendeci aynı ürünü yerine aynı fiyatla koyamayacak ve maliyetler biraz daha artacak. Maliyetlerin fiyatlara nasıl yansıyacağını ise şimdiden öngörmek zor. Çünkü imalatçılar son birkaç gündür TL üzerinden fiyat veremiyor.” şeklinde devam etti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum