Kur düşer beklentisiyle ithalatçı malını gümrükte bekletiyor

antrepo.jpg

Kurdaki keskin yükselişin ardından ithalatçı malı gümrükte beklemeye aldı, son bir haftada antrepolarda yer problemi yaşanıyor. Maliyet artışı nedeniyle malını çekemeyen ithalatçıların müşteri kaybetmeye başladığı da söylentiler arasında.

Yurtdışından malı dövizle alıp iç pazarda Türk Lirası ile satan ithalatçı firmalar, ‘kur düşer’ beklentisi ile malları beklemeye alınca antrepolarda da problemler baş gösterdi. Sektörün önde gelen isimlerinden Asbir Antrepo ve Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Başboğa, “Ne yazık ki gümrükte neredeyse işlem yapan yok. Çoğu firma dolar ya da euro ile alıp TL ile satıyor. Bu nedenle kur yükseldikçe maliyetleri de artıyor” diye konuştu.

İthalatçının ya zam ya da zararına satış yapmak zorunda kalacağını dile getiren Erkan Başboğa ifadelerinde, “Kurda bu şekilde oynaklık olursa ve bu düzeyden aşağı inmezse zamlar yakın demektir. İhracatta ithalata dayalı Türkiye’de bu durum piyasaya negatif bir etki yapacak. Şu anda Avrupa’daki fabrikalar tatilde olduğu için pek hissetmeyebiliriz, ama eylül ayından sonra gerçek etkiyi görmüş oluruz sanıyorum” sözlerine yer verdi.

“Mal satılmadığı için antrepodan çekilmiyor.”

Hursan Antrepo Genel Müdürü Bayram Durademir konuya ilişkin açıklamasında: “Kurdaki bu hızlı yükseliş nedeniyle ithalatçının hem girdi maliyeti arttı hem de stok maliyetleri artıyor. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler iç pazarda satışları yavaşlattı. İthalatçı bu nedenle yurtdışından eskisi kadar mal getirmiyor. Bazıları kur düşer diye bekliyor, ancak bazı firmalar ise getirdiği malı iç pazarda satamadığı için antrepoda bekletiyor.” sözlerine yer verdi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum