Kredi derecelendirme kuruluşlarının kararları

DENİZLİ (AA) – Denizli Sanayi Odası (DSO) Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, kredi derecelendirme kuruluşlarının kararıyla ilgili olarak, kararların siyasi olup olmadığı tartışmasını aşıp bir an önce çalışmak gerektiğini bildirdi.

Keçeci, yaptığı yazılı açıklamada, 2016 yılı biterken Moody’s tarafından yapılan ve Türkiye’nin kredi derece notunu düşüren açıklama sonrası başka bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu indirdiğini hatırlattı.

Dünya genelindeki yatırımcıların üç uluslararası kredi değerlendirme kuruluşunu dikkate aldıklarına işaret eden Keçeci, şu ifadelere yer verdi:

“Uluslararası yatırımların yönünü belirleyen, yatırımcıların bir ülkeye yatırım yapabilmesi için bu üç değerlendirme kuruluşundan en az ikisinin o ülkeye ‘yatırım yapılabilir’ notu vermesi gerekiyor. Türkiye uzun bir aradan sonra 2013’te ilk defa Moody’s ve Fitch tarafından ‘yatırım yapılabilir ülke’ kategorisinde notlandı ve bu uluslararası repütasyonumuz açısından oldukça faydalı oldu. Bunun sonucu olarak ülkeye döviz girişi arttı, döviz kredilerinin vadeleri uzadı ve maliyetleri azaldı. Şimdi notumuzun indirilmesinden sonra bu etkiler tam tersine dönecek. Sanayicileri ilgilendiren en önemli nokta da bu değerlendirmelerden sonra kurun çok farklı yerlere gelmemesidir. Son zamanlarda farklı nedenlerle kurda yaşanan değişimler sonucu Türk lirası çok değer kaybetti. Bu hususta Merkez Bankası’na önemli görevlerin düştüğünü ve sanayicinin Merkez Bankası’ndan beklentisinin zamanında alınacak uygun tedbirler olduğunu belirtmek isterim.”

Türkiye’nin tekrar “yatırım yapılabilir ülke” seviyesine çıkması için dersine iyi çalışması gerektiğini vurgulayan Keçeci, kredi değerlendirme kuruluşlarının kararlarının siyasi olup olmadığı konusunda yorum yapamayacağını ancak tüm dünyadaki yatırımcıların bu kuruluşların kararlarına göre yatırımlarını şekillendirdiğini kaydetti.

Keçeci, “Bu nedenle kararların siyasi olup olmadığı tartışmasını aşıp bir an önce çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sanayi kentlerindeki altyapı problemlerini çözmemiz ve sanayicilerin önünü açmamız gerekiyor. Öncelikle kendimize yatırım yapmalıyız, sanayicimizi güçlendirmeliyiz ki bunlar ekonomimize yansısın. Bu nedenle bir an önce ekonomiyi ve yatırımları gündemin ilk maddesine taşımamız gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum