Kılıçdaroğlu: Türkiye ekonomik krizin göbeğinde, daha başındayız

kk-1.jpg

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Eskişehir Buluşması’nda konuşuyor.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında satır başları şöyle:

— Düşünerek ifade edemiyor sayın Erdoğan. Prompter’dan metinleri okuyor.

— Şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’de ekonomik kriz var. Bunun için uzun uzun üniversite okumaya, doktora yapmaya gerek yok. Vatandaşın mutfağına bakacaksın. Saray’da kriz yok doğru.

— Kriz yok dedi. Sonra ‘Her kriz birçok fırsat getirir’ diyor. Kendini yalanlıyor.

— Diyor ki ‘Biz yurtdışına gidiyoruz, yatırımcıyı çekmek için. Tamamen palavra. Senin ülkende can ve mal güvenliği yoksa kimse gelmez. Niye gidiyorlar. Borç para almak için. Her yere gidiyorlar. Bize para verin ne olursunuz?

— Kriz var mı yok mu? Bir ülkede TL doalr karşısında yüzde 40 değer kaybediyorsa o ülkede kriz vardır. Bir ülkede enflasyon yüzde 36’ya çıkmışsa, üretici fiyatalrında yğzde 40.6 olmuşsa o ülkede kriz var demek demektir.Şirketler konkordato için sıraya girmişse, insanalr geçinemedikleri için kendini yakıyorsa o ülkede kriz vardır.

— Kriz yok diyor, ne demek yok. Krizin göbeğindeyiz, daha başındayız. Çarşıya pazara daha yansımadı. Kriz var mı o zaman göreceğiz. Bunalrı dış güçler yapıyor. E sen ne yapıyorsun? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Dış güçler mi yönetiyor? Dış güçler yönetiyorsa düş yakasında milletin.

— (MCKinsey şirketinden fikri danışmanlık alınmaması kararı) O sözleşmeye imza atan damat koltuğunda kalacak mı, kalmayacak mı? Bu sözleşmeyi kaça yaptınız? Kaç milyon dolar ödeyecektiniz?

— Açılan bütün tazminat davalarını kazandım. Militan hakimler aleyhimde karar veriyor. Ama sözüm söz o hakimlerden hesap soracağım. Militan hakim tayin edeceksin, o hakim oturacak bizim avukatı bile dinlemeden para cezası kesecek.İstediğin kadar para cezası kes. Bir adım yolumdan dönersem namerdim.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum