KGF’de geri ödemeler tekrar kullandırılacak

simsek-ten-afrin-aciklamasi-ekonomiye-etkisi-son-derece-sinirli-417229-5.jpg

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine destekli kredi garanti uygulaması kapsamında yeni kefalet limiti tahsisine ilişkin Hazine Müsteşarlığı ile Kredi Garanti Fonu arasında gerçekleştirilen protokol imza törenine katıldı.

Şimşek, törende yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

– KGF kredilerinde bugüne kadar 7 kaybı karşılayacağımızı taahhüt ettik ancak bu oran gerçekleşmede yüzde 1’in bile altında.

– Türkiye’nin makroekonomik öncelikleri var, cari açığı daha sürdürülebilir tutmak adına ihtiyaç duyulan yatırımları önceliklendiriyoruz.

– KGF ile yeni protokol 55 milyar TL’lik kısmı kapsayacak; 50 milyar TL’si yeni kefalet, 5 milyar TL’si geri dönüşlerden oluşacak.

– Geri dönüşlere ilişkin yılın kalanında tekrar kullandırma yapacağız.

– 55 milyar TL’nin 25 milyar TL’si imalat sanayi, 15 milyar TL’si ihracatçılara kullandırılacak.

– Yeni kefaletin üçte ikisi üretene yatırıma tahsis ettik, geri kalan işletme sermayesi olacak.

– (Afrin operasyonu konusunda) piyasalara mesajım bunun bütçeye ekonomiye etkisi son derece sınırlı; bütçemiz güçlü mali alanımız çok.

– Yatırımcılarımız rahat olsun etki sınırlı kalacak; kısa sürecek bir operasyon ve Türkiye’nin önümüzdeki dönemde terör riskini azaltacaktır.

– Önümüzdeki dönemde hem mali disiplini koruyacağız, hem de reform yapacağız.

KGF desteklerinde yeni dönem

Hazine ve KGF arasında bugün imzalanan protokol ile birlikte, fona 55 milyar lira tutarında ilave kefalet limiti tahsis ediliyor. Protokol ile KGF desteklerinde ödemesiz dönemler de uzatılıyor.

Protokol değişikliğiyle yararlanıcı gruplarına farklı kefalet üst limitleri, kefalet oranları ve yararlanıcı grup limiti tahsis edilmesiyle sistemden daha fazla faydalanmaları amaçlanıyor. Kefalet oranlarının ihracatçılar ve döviz kazandırıcı faaliyeti olanlar için yüzde 100, kadın ve genç girişimciler için yüzde 90, KOBİ yatırımcıları için yüzde 85 olarak öngörülüyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum