Katarlılardan Türkiye’ye dev yatırım

yatiriiiim_16_9_1523265285.jpg

Türkiye merkezli Metcap Energy Investments ile Katar merkezli Fusion Dynamics tarafından, yüzde 50-50 ortaklıkla kurulan MetCap Petrochemicals, Türkiye’de 5,2 milyar dolarlık (20.8 milyar TL) yatırım yapacak.

4 milyar dolarlık yatırımla kurulması planlanan tesiste toplam 1 milyon tonluk polietilen ve polipropilen üretilecek.

Öte yandan Kırklareli ve Karaman’da ortaklığın 1,2 milyar dolar yatırım yaptığı doğal gaz kombine çevrim santralleri de inşa ediliyor. Tesislerin, Türkiye’nin elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 5’ini karşılaması öngörülüyor.

MetCap Petrochemicals, Verbena Enerji ve Komet Enerji aracılığıyla yapılacak yatırımlara ilişkin anlaşmalar Ankara’da imzalandı.

Anlaşma kapsamında; Türkiye’de Trakya Havzası’nda hayata geçirilecek 4 milyar dolarlık tam entegre Doğal Gaza Dayalı Kimya Tesisi, yıllık 2,6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin üretim kapasitesine sahip olacak.

MetCap Energy Investments ve MetCap Petrochemicals Başkanı Dr. Celal Metin; ise söz konusu kimya tesisiyle Türkiye’nin polipropilen ve polietilen ithalatının yüzde 30’una karşılık gelen bir miktarı Türkiye’de üreteceklerinin altını çizerken, “Bu da Türkiye’nin  toplam ithalatını yaklaşık 1,4 milyar dolar azaltırken, Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunacak. Gelecek yıllarda göğsümüzü kabartacak bu projelerde, Fusion Dynamics gibi bir şirketle iş birliği yapmaktan da son derece memnunuz” ifadelerini kullandı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum