Kastamonu Belediyesi’nden girişimci kadınlara mikro kredi desteği

kastamonu-belediyesinden-girisimci-kadinlara-mikro-kredi-destegi_7349035.jpg

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Türkiye’de 175 bin kişiye 725 milyon lira kredi verdiklerini belirterek, 60 ile 90 şubede bu destekleri sağladıklarını söyledi.

TİSVA ile Kastamonu Belediyesi tarafından Belediye Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol törenine katılan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, mikrokredi alan kadınların kendilerine, ailelerine, mahallelerine ve kentlerine ekonomik ve sosyal anlamda önemli katkılar sağladığını ifade ederek, bu kapsamda Kastamonu Belediyesinin girişimci kadınlara önemli destekler verdiğini kaydetti.

Kadınların kendi ayakları üzerinde durmasının önemine değenine Akgül, “Hiç kimseye gidip avuç açacak halimiz yok. Siz anneler kendi ayaklarınız üzerinde durduğunuz sürece yetiştirdiğiniz çocuklara da kendi ayakları üzerine durmayı öğretiyorsunuz. Siz ne kadar güçlü olursanız, onlara daha güçlü bireyler olma imkanını sunarsınız. Buradan elde ettiğiniz gelirlerle evlatlarınızı daha güzel imkanlara ve okullarda okutma imkanı bulacaksınız” diye konuştu.

Türkiye’de 175 bin kişiye 725 milyon lira kredi verdiklerini açıklayan Akgül, “60 ilde 90 şubede bu desteği sağlıyoruz. Kadınlarımızın sosyal ve ekonomik kalkınmasına katkı sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Çin malı türü ürünlerin satılmasına karşıyım”

Kastamonu yöresine ait ürünlerin üretilmesine ciddi manada katkısı olan kadın girişimcilere destek verdiklerini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise, “Bu çalışma daha önce valilik eliyle yapılıyordu şimdi belediye olarak biz bir protokol hazırladık ve bunu sürdürülebilir hale getireceğiz. Benim için burada paranın miktarı önemli değil. Bizim için en yararlı projelerden birisi bu. Biz sizi ne kadar bu işin içine çekebiliyorsak hem aileniz hem de ilimiz fayda görür kanaatindeyim. Bu sene Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti seçildi. Bizim Kastamonu’nun tüm özelliklerini sergilememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Akgül ve Babaş, protokolü imzaladı. Törende, mikrokredi almaya hak kazanan 10 girişimci kadına da kredileri verildi.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum