Kalkınma Bakanı: Kurdaki oynaklık geçici

kalkınma-bakanı.jpg

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yılın üçüncü çeyreğinde yüksek bir büyüme performansı öngördüklerini belirterek, enflasyonda da önümüzdeki aydan itibaren bir düşüş beklediklerini dile getirdi.

Elvan, TRTHaber’deki değerlendirmesinde, “Yılın tamamında hedeflediğimiz yüzde 5.5’luk büyüme seviyesini de geçeceğimizi tahmin ediyorum. Mali ve özel kesimde yüksek borç yok. Cari dengemizde de sıkıntı öngörmüyoruz. İhracat canlanıyor. Önümüzdeki ay enflasyon ve faizde düşüş göreceğiz. Kur geçişkenliğiyle ilgili enflasyonda hareketlenme oldu ancak önümüzdeki aydan itibaren düşüş göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Elvan, döviz kurlarında yaşanan hareketlilik konusunda ise şu yorumda bulundu: “Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine oturduğunu herkes biliyor. Bir takım kesimlerin içeriden ve dışarıdan Türk ekonomisini zora sokmak için kriz tellallığı anlayışına artık itibar etmemeliyiz. Kurdaki oynaklık tamamen dönemsel ve geçicidir”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri yılın tamamı itibarıyla yüzde 6 civarında bir büyüme gerçekleşmesini beklerken, Moody’s bu hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun dirençli büyüme tarafından desteklendiğini vurgulamıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum