JP Morgan: TCMB’nin kararlı bir adım atması gerekiyor

JP-Morgan.jpg

JP Morgan, Türkiye’de enflasyon risklerinin kontrol altına alınması için TCMB’nin kararlı bir adım atması gerektiğini bildirdi.

“EMEA Gelişmekte Olan Piyasalar 2018 Görünümü” raporunu yayınlayan JP Morgan, “Nominal politika faizi yüksek bir seviyede. Ancak reel efektif politika faizi enflasyonu tekrar tek haneli rakamlara getirmek ve kurda istikrarı sağlamak için çok düşük” değerlendirmesini yaptı.

TCMB’nin güven kaybından kaçınmak için kararlı bir sıkılaştırmaya ihtiyacı olduğuna inandıklarını belirten JP Morgan, bununla birlikte TCMB’nin politika hareket alanında sıkışmış göründüğünü, ancak kurda keskin bir değer kaybının Merkez’i harekete geçmeye zorlaması riski olduğunu vurguladı.

Öte yandan Türk tahvilleri için tavsiyelerini ‘ağırlığını azalt’ olarak devam ettirdiklerini ve tahvilleri ucuz görmediklerini ifade eden JP Morgan, enflasyonun 9 aydır çift hanelerde olduğu, TCMB’nin enflasyonu kontrol altına almak için kararlı adımlar atmadığı ortamda 5 yıl vadeli tahvilde getirinin yükselmesini haklı gördüklerini belirtti.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum