İşçiler istediği ücreti alamayınca greve gitti

52408_814x458.jpg

550 işçinin örgütlü bulunduğu DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, uzlaşma sağlanamaması üzerine işçiler ile birlikte grev ilanını astı. İşveren ile sendika arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, otomotiv araçlarının pistonlarını üreten fabrika işçileri, greve çıkacak.

‘İŞÇİLERİN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ’

Gaziemir’de bulunan Ege Serbest Bölgesi’nde otomotiv sektörü için pisto üreten Alman menşeli bir firma, fabrikada örgütlü olan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şubesi yönetimi ile ücret artışı konusunda anlaşma sağlayamadı.

550 çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sonuçsuz kalınca, sendika grev kararı aldı. Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şubesi Başkanı Ali Çeltek, işverenden yüzde 30 oranında ücret artışı talebinde bulunduklarını, fakat işverenin kendilerine yüzde 23 önerdiğini söyledi.

Firmanın, dünyanın çeşitli bölgelerinde üretim yapan önemli fabrikalardan biri olduğunu kaydeden Ali Çeltek, istedikleri artış oranının yüksek olmadığını dile getirdi.

Çeltek, “Son dönemde yaşananlar ile işçilerin alım gücünün düşmesi, çalışanlarda çok ciddi bir tahribata yol açtı. Bizler de işverenlerden işçilerin eriyen maaşlarına karşı makul bir talepte bulunduk. İşçilerin insanca yaşayabileceği ücretler talep ediyoruz. İşveren bu talebimize yanaşmadı” diye konuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum