İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Kalkavan:

İSTANBUL (AA) – İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, zorlu koşullara rağmen Türk denizcilik sektörünün bu yıla umutla girmeyi başardığını belirtti.

UBM tarafından düzenlenen 14. Uluslararası Exposhipping EXPOMARITT İstanbul Gemi İnşa ve Yan Sanayi Fuarı, mart ayında gerçekleştirilecek. Fuara İMEAK Deniz Ticaret Odası da katılacak.

Exposhipping EXPOMARITT’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Kalkavan, gemi ve yat ihracatının geçen yılın son 2 ayında en yüksek değerlerine ulaştığını bildirdi.

Kalkavan, “2016’nın son 2 ayını gemi ve yat ihracatında rekor seviyede kapattık. Kasımda yüzde 166,88 ile aylık bazda yılın en yüksek artış oranına ulaştık. Yüzde 154,9’la aralık ayında yılın en yüksek ikinci artış oranını yakalayan sektörümüz, bu dönemde 156 milyon 404 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.” ifadelerini kullandı.

Zorlu koşullara rağmen Türk denizcilik sektörünün 2017 yılına umutla girmeyi başardığını belirten Kalkavan, şunları kaydetti:

“Tersanelerimizin arazi tahsislerinin binde 1 gibi sembolik bir kira oranıyla yeniden 49 yıllığına kiralama hakkı verildi. Bu gemi inşaat sektörü ve tersaneler ile gemi yan sanayinde çalışan binlerce esnaf ve işçi için hayati derecede önemli bir gelişmedir. Tersanelerimizin arazi tahsis sürelerinin kısa olması nedeniyle ülkemize gelmek isteyen yabancı yatırımcılarla da sorunlar yaşıyorduk. Bu düzenleme ile yabancı yatırımcıların iş birliği için ülkemize gelmelerinin önü açıldı. Bununla beraber, su üstü askeri gemi ihtiyaçlarımızın tamamının yurt içi tersanelerimizden karşılanması, savunma sanayi projeleri, KOBİ’lere ve ihracatçılara Kredi Garanti Fonu desteği verilmesi, Türk sahipli yabancı bayraklı yatların Türk bayrağına geçmelerine dair getirilen kolaylıklar, 2016 yılında sektörümüze moral veren önemli gelişmelerden bazıları…”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum