Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

İmalat PMI, 51,8 seviyesine geriledi

imalat_sanayi_pmi.jpg

Geçtiğimiz hafta açıklanan 2017 son çeyrek büyüme rakamlarının ardından gözler büyüme performansının 2018’de de devam edip etmeyeceğine çevrilmişti. Önce göstergelerden olan imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) Mart ayında 51.8’e gerilemesine karşılık yeni siparişler ve buna paralel artan üretim ile büyümeyi sürdürdü.

Şirketler istihdam artırmayı ve kapasite artırımlarına paralel olarak bekleyen işlerini azaltmayı sürdürdü. Artan girdi fiyatları fabrika çıkış fiyatlarının yükselmesine yol açtı.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, Şubat ayında 55.6 değerini almıştı. PMI’da 50’nin üzeri seviyeler büyümeye, altı daralmaya işaret ediyor. Mart ayı rakamı ile birlikte Şubat ayına göre imalat sanayindeki üretim artışının bir miktar düşebileceği görülüyor.

Alt endeksler açısından bakıldığında üretim alt endeksi 58.2’den 53’e inmesine karşılık tarihsel ortalamaların üzerinde değer aldı. İmalatçılar, üretimdeki büyümenin temel nedeninin ürün çeşitlendirme ve artan talep olduğunu ifade etti.

Yeni siparişler endeksi Şubat ayındaki 58.2 seviyesinden Mart’ta 53 geriledi. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi 56’dan 51.6’ya indi. Geçtiğimiz aylardaki stok artışları da dikkate alındığında üreticilerin stok tüketmeye yöneldiği görülüyor.

Sektör üzerindeki fiyat baskıları Mart’ta hem hammadde fiyatlarındaki artış hem de TL’deki değer kaybına paralel olarak güçlendi. Mamul mal fiyatlarındaki artış önceki aya göre hızlandı. Çekirdek enflasyondaki artışın üretici üzerindeki etkisinin hissedilir ölçüde arttığı görüldü.

Yazıyı paylaşın:
Top