Iglo Architects’ten ‘Tümüyle Sürdürülebilir’ Endüstri Yapısı

5251-iglo-architects-anatolia-tiles-projesiyle-cityscape-awards-2016-finallerinde-08b6c.png

Birbirinden farklı ölçeklerde ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, HEG Gıda yatırımıyla Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen, yaklaşık 120.000 m² inşaat alanına sahip Balıkesir Organik Gıda Fabrikası projesine imza atıyor. Balıkesir’e önemli bir istihdam kaynağı sağlamayı hedefleyen proje, sıradan bir fabrika binası olmaktan çok öte, tümüyle sürdürülebilir bir döngü oluşturarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek ve bölgesel kalkınmaya destek olacak.

Eğimli bir arazi üzerine büyük bir kütleyle inşa edilen projenin dezavantaj olarak görünen bu durumunu tasarım çözümleriyle fırsata dönüştürmeyi başaran Iglo Architects, yapıyı iki ana kütleye ayırarak büyüklük algısını düzenlemiş ve kabuğu binanın çok fonksiyonlu yapısını reddetmeden, hem ayrıştırıcı hem de birleştirici bir kimlikte tasarlamış. Her katı karınca yuvası gibi son derece detaylı çalışılan bu kütleler, fonksiyonlarına göre ayrıştırılmış. Yapı kültelerinden birinde üretim alanları, yaklaşık 500 kişilik çalışanların sosyal ihtiyaçlarının çözümü ve hijyen ile ilgili fonksiyonlar bulunurken, ağırlıklı olarak lojistik ve sevkiyat birimlerini barındıran diğer kütlede ise yönetim binası, otel, matbaa, organik market ve kapalı otoparklar yer alıyor. Ayrıca burada “sprout” adı verilen çimlendirme işlemi yapılarak ürünün aromasını ve lezzetini çok üst seviyeye çıkaracak olan, dünyada çok az firmanın gerçekleştirebildiği özel bir sera alanı kuruluyor. Dünya markalarına üretim yapacak tesiste, gezen tavuk yumurtası, gezen inek sütü, meyve, sebze ve tahıl ürünleri üretimlerde kullanılacak. Tesis bünyesinde yer alan matbaada üretilecek ürün ambalajları da dahil olmak üzere tüm ürünler tamamen organik olacak.

Hijyen ve Gıda Güvenliği En Önemli Kriterler

Hijyen ve gıda güvenliğinin en önemli tasarım kriterleri olduğu Balıkesir Organik Gıda Fabrikası’nda yüksek teknolojiden faydalanılıyor. Yalnızca ilgili kişilerin ilgili oldukları alanlara erişebileceği kampüste, fabrika sahasına alınması izin verilen araçlar da özel bir sistemle dezenfekte edildikten sonra alana girebiliyor. DGNB yani Alman yeşil bina prensiplerine göre planlanan yapı, endüstri yapıları arasında bu prensiplerle tasarlanan dünyadaki tek yapı olmasıyla da dikkat çekiyor.

Balıkesir Organik Gıda Fabrikası’nda hijyen ve güvenlik dışında, yönlendirme tasarımı da mimariyi şekillendiren önemli etkenlerden biri olmuş. Kullanıcıların kampüste kaybolmadan ilgili bölümlere kolaylıkla ulaşabilmeleri ve binanın bir fabrika yapısı gibi değil, çok fonksiyonlu yapı karakteristiğiyle algılanması sağlanmış. Çok sayıdaki yapı fonksiyonları, karmaşa yaratmadan temiz bir çizgi altında bir araya toplanmış.

Balıkesir’in Ekonomisini Güçlendirecek

Balıkesir’e önemli bir istihdam kaynağı sağlayacak olan Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, ayrıca kadın istihdamının artırılmasına yönelik hedeflere de sahip. Çalışanların çocuklarına yüksek kalitede eğitim verecek bir kreşi de bünyesinde barındırarak kadın çalışan sayısının artırılmasını amaçlıyor. Bunun yanında, civardaki toprak sahiplerine çeşitli eğitimler verilerek bölgenin kalkınmasına önemli bir katkı sağlanacak.

Sürdürülebilirliğin temel alındığı Balıkesir Organik Gıda Fabrikası üretimde ortaya çıkacak bütün proses atıkları ve enerjinin kayıpsız olarak kullanılacağı bir sistemle tasarlanmış. Örneğin, peynir üretiminin sonucunda ortaya çıkan peyniraltı suyu sistemde yüksek protein artırıcı katkı malzemesi olarak kullanılacak. Çevreyi kirletmeyen, neredeyse hiç atık üretmeyen, son derece temiz, dünyada örneği olmayan bir yapı olarak da farkını ortaya koyan Balıkesir Organik Gıda Fabrikası, çevre dostu bir endüstri yapısı olmasının yanında Balıkesir’e sağlayacağı katkılarla da bölgenin ekonomisini güçlendirecek.

Iglo Architects Hakkında:

Iglo Architects, 2001 yılında Zafer KAROĞLU ve Esen AKYAR tarafından kuruldu. Bugüne kadar farklı sektörlerden gelen müşterileri için Türkiye’deki birçok şehirde ve yurt dışında mimari tasarım, proje ve uygulama alanlarında hizmet verdi. Mimarlık alanında işlevsel tasarımlar ve uygun maliyetli çözümler üreten Iglo Architects, kullanıcılara yepyeni bir tasarım süreci yaşatıyor; müşteri memnuniyetinden ve özenli bir ekip çalışmasından ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

Iglo Architects tasarımı Cimpor Çimento Fabrikası 2011 yılında, Mecaplast Ar-Ge yapısı 2012 yılında, Logipark Lojistik Tesisleri ise 2013 yılında Arkiv Seçkileri arasına girdi. P Blok Prodüksiyon ve Post-Prodüksiyon Stüdyosu 2010 Intera İç Mimarlık Ödülleri’nde ‘Ofis’ kategorisinde birinci, 2013 Leaf Interior Design Awards’ta ise ‘Yılın Ticari Yapısı’ kategorisinde finalist oldu. Tuzla’da tasarlanan Logipark Lojistik Tesisleri ayrıca 2013 Arkiv İşveren Ödülü’nü almaya hak kazandı.

ICI Fabrika ve Yönetim Binası projesi, 2014 yılında Dünya Mimarlık Festivali’nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde de finale kalma başarısını gösterirken, 2015 yılında Sign of the City Gayrimenkul Ödülleri’nde “Devam Eden Projeler” kategorisinde En İyi Endüstri Yapısı ödülüne layık görüldü; aynı yıl, tüm dünyadan uluslararası mimari ve iç mimari projelerin yer aldığı prestijli paylaşım portalı World Architecture Community’nin 19. proje döngüsünde de kazanan projeler arasında yer aldı. Iglo Architects tasarımı Parsan Genel Müdürlük ve İdari Binası, Cityscape 2015 Mimarlık Ödülleri’nde “Geleceğin Ticari Yapıları” kategorisinde finale kalırken, ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile Ortana Fabrika ve Yönetim Binası projeleri, The Plan ödüllerinde “Production” kategorisinde finalist olma başarısını gösterdi. 2016 MIPIM Awards ”Best Futura Project” kategorisinde Türkiye’den seçilen tek finalist olarak ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi ile yarıştı. ICI Fabrika ve Yönetim Merkezi “Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde 2017 iF Design Ödülü’ne layık görülürken, Anatolia Tiles projesi “Factories” kategorisinde, İzmir Satış Ofisi projesi ise “Office” kategorisinde 24th Cycle of World Architecture Awards’a layık görüldü. Son olarak, Iglo Architects 2017 2A Asia Architecture Awards’ta finalist olma başarısını göstererek Anatolia Tiles projesi ile yarıştı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum