Hazır betonda fiyat üretime eşlik etmedi

1471852483_beton.jpg

THBB, hazır beton sektörünü bilimsel olarak analiz eden “Hazır Beton Sektör Raporu”nu açıkladı. Raporda, 2010 sonrası dönemde üretim miktarının ciddi bir artış göstermesine karşın fiyat düzeyinin oldukça sınırlı bir yükseliş kaydettiği belirtildi.

Türkiye Hazır Beton Birliği’nden (THBB) yapılan açıklamada, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Girişimci Bilgi Sistemi, TÜİK ve Merkez Bankası verileri ışığında hazırlanan raporun, sektörün beklenen gelişimini, büyüme performansını, fiyat, rekabetçilik ve etki analizlerini içerdiği bildirildi.
Raporun, deprem kuşağındaki Türkiye için ilk defa iktisadi olarak “hazır beton sektörü kalite denetim sisteminin” önemini ortaya çıkardığı belirtildi.

Sektörde dengeli bir büyüme trendinden söz edilmiyor

Hazır beton sektörünün 2009 finansal krizinin etkilerini, üretim miktarı olarak değerlendirildiğinde 2014’te aşmayı başardığına işaret edilerek, girişim başına düşen üretim miktarı olarak ele alındığında sektörde dengeli bir büyüme trendinden bahsetmenin mümkün olmadığı, sektörün yükseliş trendini 2 yıldan fazla devam ettiremediği, bu durumun üreticiler açısından önemli bir sorun teşkil ettiği kaydedildi.

İnşaatta yaşanan olumsuz gelişmelerin hazır beton sektörünü daha derinden etkilediği ve hazır beton sektöründeki dalgalanmaların inşaata kıyasla daha derin olduğu belirtilen raporda, sektördeki volatilitenin yüksek olmasının da üretici firmaların projeksiyon yapmalarına engel olduğu vurgulandı.

Her yıl yüzde 10’luk büyüme bekleniyor

2010 sonrası dönemde üretim miktarının ciddi bir artış göstermesine karşın fiyat düzeyinin oldukça sınırlı bir yükseliş kaydettiği, piyasada faaliyet gösteren girişim sayısının artmasına bağlı olarak sektördeki rekabetin artmasının bu sınırlı artışın sebeplerinden biri olarak gösterildiği kaydedildi.

Raporda, “Yapılan analizler, 2018’de hazır beton sektörünün her yıl yaklaşık yüzde 10’luk bir büyüme sergileyerek 20 milyar liralık bir ciro rakamının üzerine çıkması gerektiğini gösterdi. Rapor, 2006-2014 yıllarının tamamında hazır beton sektörünün karlılığının, imalat sanayi ortalamasının bir hayli altında olduğunu da gösterdi” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum