Havaya bağlı gelir kaybı sigortası Türkiye’de

thumbs_b_c_2c3e293672202e8c5efb3ef1712f6050.jpg

Doğan Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gür, havaya bağlı gelir kaybı sigortası ürününün artık Türkiye’de de yapılabileceğini bildirdi.

Doğan Sigorta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selcen Gür, mevsim anormallikleri herkesi hem günlük hayatta hem de iş hayatında zorladığını yağmur, sel, kuraklık, don, fırtına gibi olaylar artık hiç beklenilmeyen günlerde olduğunu ve ciddi gelir kayıplarına, ciroda azalmalara yol açtığını söyledi.

Gür, “İnşaat, enerji, tarım sektörü, havayolu firmaları, klima üreticileri, dondurma ve soğuk içecek üreticileri, festival ve organizasyon düzenleyen firmalar, hayvanat bahçeleri, tema parklar hatta AVM’ler mevsim anormalliklerinden dolayı ciddi gelir kaybı yaşıyor.” diye konuştu.

2 gecelik don olayının Fas’ta o yıl üretilen turunçgillerin yüzde 50’sinin kaybına yol açtığını belirten Gür, şunları kaydetti:

“Texas’ta yılda 1 kez düzenlenen araba yarışının olduğu gün yağmur yağma ihtimali organizatörlerin beyanlarına göre bilet satışı ve içecek tüketimini yüzde 40 düşürüyor. Fransa’da kanunlar 0 derecenin altında inşaat işçilerini çalıştırmayı yasaklıyor, keza Dubai’de de 45 derecenin üstünde inşaat işçilerinin çalışması yasak. Mevsim anormalliklerinden dolayı inşaatlarda çalışılabilecek gün sayısı azaldığı için inşaat şirketleri inşaatlarını teslim etmeleri gereken günde bitiremiyorlar ve ciddi gelir kayıpları yaşanıyor.

Yurt dışında bazı bankalar inşaat şirketlerine kredi verirken onlara havaya bağlı gelir kaybı sigortası yaptırmalarını şart koşuyor. Böylelikle inşaat şirketleri hava koşullarından dolayı işlerini bitiremez ve kontrata göre cezaya düşerlerse sigorta şirketinden bu kayıplarını karşılıyorlar ve bankalar da sıkıntıya düşmüyor.”

Havaya bağlı gelir kaybı sigortasının dünyada sadece özel sektörün değil, bazı bakanlıklar ve hükümetlerin de tercih ettiği bir sigorta çeşidi olduğunu belirten Gür, “Özellikle Güney Amerika ve Afrika’da hükümetler ve bakanlıklar bu sigortayı yaptırıyor. Bu ülkelerde kuraklık, susuzluk ve don gibi hava olayları tüm ülkenin tarım hasılatını çok kritik oranlarda etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

Gür, Milano’da 3 bin kişinin katılacağı bir yoga festivali organizasyonunun, yağmur yağması durumunda yaşanacak gelir kaybını sigortalamış durumda olduğunu hatırlattı.

Gür, “Geleneksel sigortacılık ürünlerinin sadece katastrofik hasarları (deprem, sel, yangın gibi) karşıladığı bir dünyada, artık mevsim anormalliklerinden kaynaklanan gelir kayıpları ve ciroda azalmaların da karşılanacak olması sigortacılık sektöründe bir devrim olarak kabul ediliyor.” dedi.

Tüm dünyada büyük ilgi gören ve pek çok sektörü rahatlatan havaya bağlı gelir kaybı sigortası ürününün artık Türkiye’de de yapılabileğini belirten Gür, bazı klima üreticileri, inşaat şirketleri ve dondurma sektöründeki firmalar bu ürün için teklif almaya başladığını söyledi.

Kaynak: AA

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum