Hak-İş Başkanı’ndan asgari ücret açıklaması

1036178976.jpg

Hak-İş Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş’in Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nın açılışında konuştu.

Hak-İş Genel Başkanı Arslan konuşmasında geçen hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile gerçekleştirdikleri dört saat süren görüşmeye dair açıklamalarda bulundu.

Arslan, görüşmede kadroya geçen taşeron işçilerin sorunlarını, kadroya alınmayan taşeron işçiler ile geçici ve mevsimlik işçilerin durumunu gündeme getirdiklerini belirtti.

Bakan Selçuk’a Hak-İş’in uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Çalışma Hayatı Genel Raporu’ ile taşeron konusundaki ayrıntılı raporu sunduklarını aktaran Arslan, şu bilgileri verdi:

‘ÜÇ YILLIK GEÇİŞ SÜRECİNİN DEĞİŞTİRİLMESİNİ TALEP ETTİK’

“Temel olarak taşeron işçilerin Kararnamede yer alan üç yıllık geçiş sürecinin 1 Ocak itibarıyla değiştirilmesini talep ettik. Kamu sözleşmelerine taşeron işçilikten kadroya geçen arkadaşlarımızın da kamu sözleşmeleri kapsamına alınarak yeni bir yaklaşımın önünün açılmasını istedik. Kadro alamayan kamudaki arkadaşlarımızın kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik. KİT’lerde arkadaşlarımızın bu kapsamın içerisine alınarak aynen kamudaki taşeron işçi arkadaşlarımızla aynı statünün sağlanıp, kadrolarının verilmesini talep ettik.

‘BELEDİYEDEKİ ÇALIŞANLAR İÇİN DE İLAVE TEDİYENİN UYGULANMASINI TALEP ETTİK’

Bakanlar Kurulu tarafından özellikle KİT’lerdeki taşeron işçilerle ilgili getirilen düzenlemenin doğru ve adil olmadığını, bunun değiştirilmesini ve mevcut kadro kararnamesinin uygulanmasını istedik. Geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili gelinen durumunun çok önemli olduğunu ancak buna belediyelerin de dahil edilmesini istedik. Belediyedeki çalışanlar için de ilave tediyenin uygulanmasını talep ettik.”

‘ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NUN YAPISI DA DAHİL ASGARİ ÜCRETİN BÜTÜNÜYLE MASA YATIRILMASINI TALEP ETTİK’

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, görüşmede yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti de gündeme getirdiklerini aktarıp şunları söyledi:

“Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısı da dahil asgari ücretin bütünüyle masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk.”

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum