Gözler Hazine ihalelerine gelecek talepte

IMG_1380.jpg

Piyasalar bugün Hazine’nin 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil ihalelerini izleyecek. Hazine bugün Kasım ayı borçlanma programı çerçevesinde yeni iki yıllık gösterge olacak olan 13 Kasım 2019 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili ilk kez, 10 yıllık gösterge olan 11 Ağustos 2027 itfalı altı ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Enflasyonda devam eden yükseliş ve Hazine’nin artan iç borç çevirme oranları son dönemde TL varlıklarda baskı yaratan unsurlardan biri olarak öne çıkarken, piyasalar ihalelere gelecek talebi izleyecek.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 12.25 seviyesinde yer alırken, gösterge iki yıllık tahvilin bileşik faizi yüzde 13.7 düzeyinde.

Oyak Yatırım bu sabah paylaştığı notta; 2 yıllık tahvil ihalesinde net 1.5-2.0 milyar lira satışın yüzde 13.60-13.75 bileşik faizle gerçekleşmesini bekliyor. Aracı kurumun, 10 yıllık tahvil ihalesinde net satış beklentisi 1.7-2.2 milyar olurken yüzde 12.2-12.4 bileşik faiz oluşacağını öngörüyor.

Tahvil eğrisi yatay hale gelmeye başladı

Öte yandan ABD’de 10 yıllık hazine tahvil faizleri yüzde 2.4 düzeyine ulaşmış durumda. Ülkede 2 yıllık ABD hazine tahvil getiri ise yüzde 1,6992 ile 9 yılın zirvesini gördü. Bu arada yatırımcılar Fed’in gelecek ay faizi 25 baz puan artıracağını fiyatlarken; tahvil eğrisi yatay hale gelmeye başladı.

ABD’de çarşamba günü açıklanacak ekim ayı TÜFE verisinin faizlere yön vermesi bekleniyor. TÜFE’nin beklentilerin altında gerçekleşmesi durumunda Fed’in aralık ayında yapacağı toplantıya dair faiz artırım beklentilerinde gerileme olası gözüküyor.

Çin’de faiz yüzde 4’ü aştı

Çin’de 10 yıl vadelilerin faizi salı günkü işlemlerde 4 baz puandan fazla artış kaydederek yüzde 4.01 seviyesini aştı. Çin tahvil faizlerindeki yükseliş, büyümenin ılımlı olduğunu ve borçlanmanın yavaşladığını işaret eden bu haftaki Çin verilerine karşın ekim başından bu yana 39 baz puana ulaştı. Yüzde 4 psikolojik seviyesinin aşılmasıyla birlikte para yöneticileri daha fazla yükseliş olabileceği konusunda endişeli.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum