Goldman ve Nomura: TL baskı altına girebilir

goldman.jpg

Faiz kararı sonrası değerlendirmede bulunan Goldman Sachs ve Nomura, TCMB’nin para politikasının TL’yi baskı altında tutabileceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ekim ayı PPK toplantısında politika faizi, koridorunun alt ve üst bantları ile geç likidite penceresi (GLP) faizini değiştirmedi. PPK metninde önemli bir değişiklik olmazken, açıklamada para politikasındaki sıkı duruşa ilişkin “kararlılık” vurgusu dikkat çekti. Bugün açıklanan kararı değerlendiren Goldman Sachs ve Nomura analistleri, TL’deki ‘baskı’ riskine dikkat çekti.

“TL baskı altına girebilir”

Goldman Sachs, tarafından yayımlanan açıklamada, TCMB’nin açıklamasının öncekilere göre daha şahin göründüğü ifade edildi.

Bununla birlikte TCMB açıklamasında politikanın hangi şartlar altında daha fazla sıkıLaştırılacağı konusunda bilgi verilmediğini belirten Goldman Sachs, piyasaların TCMB’nin politikayı sıkılaştırmak için yeterli politik alanının olup olmadığını sorgulamaya başlamaları riskinin olduğunu da vurguladı. Goldman Sachs, “Bunun sonucu olarak TL baskı altına girebilir ve TCMB’nin harekete geçip geçemeyeceği test edilebilir” dedi.

Temel senaryosunda TCMB’nin yılın geri kalanında ve 2018’de politika faizlerini değiştirmeyeceğini öngören Goldman Sachs, TCMB’nin enflasyon yavaş yavaş düştükçe politikada bir gevşetmeyi fonlama karışımı yoluyla ve ortalama fonlama maliyetini düşürerek yapmasını beklediklerini vurguladı.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum