Fırtına fındık ve kivi üreticilerini üzdü

firtina-findik-ve-kivi-ureticilerini-uzdu_6fae5ee.jpg

GİRESUN (AA) – Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, gazetecilere yaptığı açıklamada, hava şartlarının şu ana kadar iyi gitmesinin kendilerini fındık için ümitlendirdiğini ancak bu ümitlerinin fırtınayla kırıldığını söyledi.

Dün gece başlayan şiddetli rüzgarın hızının merkezde 82 kilometre, batı ilçelerinde ise 100 kilometrenin üzerine çıktığını aktaran Karan, “Tabii bununla birlikte fındık bahçelerinde ciddi bir hasar meydana geldi, beş altı ocak dolaşıyoruz, 3-4 kilogram fındığa zarar verdiğini görüyoruz. Fırtına, her yıl bu mevsimlerde yaşanıyordu ama fındığın tam meyveye dönüşme aşamasında meydana gelmesiyle ciddi anlamda zarar verdi.” dedi.

Karan, fırtınanın farklı bölgelerde yüzde 40-60 arası hasar verdiğini savunarak, “Üreticilerimize ‘geçmiş olsun’ diyoruz, tabii takdir Allah’ın. İnşallah bundan sonra bu şekilde acı bir fırtına daha yaşamayız.” diye konuştu.

Bölgede ciddi manada külleme hastalığı da olduğunu dile getiren Karan, “Bu, fındığa ciddi manada zarar verecek. Çok ciddi şekilde bakteriyel yanıklar var, yaprak biti de var, ilerleyen zamanlarda dökülmeler meydana gelebilir. Rekolte hesaplanırken fırtınanın yanında bu unsurlar da değerlendirilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Karan, üreticilerin TARSİM’e başvurarak zararlarını tespit ettirmelerini istedi.

Nurittin Karan, şiddetli rüzgarın fındığın yanında kivi üreticilerini de üzdüğünü ifade ederek, kivi bahçelerinin de rüzgardan etkilendiğini söyledi.

Muhabir: Gültekin Yetgin,Aytekin Özdemir

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum