`Fed`in bilanço küçültmesi gelişenler için 3 faiz artışına bedel`

fed-1.jpg

Uluslararası Finans Enstitüsü, ABD Merkez Bankası`nın bilanço küçültme planının gelişen ekonomilere etkisini değerlendirdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) hazırladığı çalışmaya göre ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme planı, gelişen ülkelerde Fed’in olası 3 faiz artışı sonrasında oluşacak büyüklükte bir çekilmeye sebep olabilir.

Rapora göre Fed’in bilanço küçültmesi hisse ve tahvillere yönelik fon girişlerinde de 25 milyar dolarlık bir daralma yaratma potansiyeline sahip görülüyor.

IIF’nin hesaplamalarına göre Fed’in bilançosundan önümüzdeki yıl 200 milyar dolarlık bir daralma olacak. IIF Kıdemli Direktörü Sonja Gibbs, Fed’in bilançosunda yaptığı her 65 milyar dolarlık daralmanın gelişen piyasalara yönelik sermaye akışında 6,5-7 milyar dolarlık kayba yol açacağını belirtti. Gibs, bu boyuttaki daraltmanın Fed’in 25 baz puanlık faiz artışı ile aynı etkide olduğunu belirtti.

Direktöre göre 200 milyar dolarlık bir bilanço daraltma hamlesi de hemen hemen 3 faiz artışı ile benzer etkiye sahip olacak.

Geçen yıl gelişmekte olan ülkelere 175 milyar dolarlık giriş olmuştu. Fed’in tahvil aldığı 2011-2013 arasında bazı yıllarda bu ülkelere giriş miktarı 300 milyar dolara kadar yükselmişti.

Fed’in yaptığı yönlendirme sonrasında piyasalar bilanço küçültmenin Eylül ayında başlamasını bekliyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum