Fed’in Aralık’ta faiz artırma ihtimali yüzde 73.3

fed-1.jpg

Fed’in 2017 yılı sona ermeden önce Aralık ayında faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 73.3 seviyesinde bulunuyor.

Fed yetkililerinden gelen -ABD’de zayıf seyreden enflasyona karşın- şahin yanlısı açıklamalar, Başkan Trump’ın vergi reformuna ilişkin maliye politikasındaki olumlu karşılanan gelişmeler ve piyasadaki pozitif algı, Fed’in faiz artırımını destekleyici nitelikte.

Beklentileri karşılayan ABD verilerinin, dolar ve tahvil faizlerinin de faiz artırımı hikayesini desteklediği söylenebilir.

Küresel ekonomiye yönelik olumlu algı, piyasanın Fed’in 2017 yılının sonuna dek bir kez daha faiz artırımına gideceğine yönelik beklentileri kademeli olarak artırdı. Yaklaşık üç hafta önce piyasasanın Aralık faiz artırımına verdiği ihtimal yüzde 46.7 seviyesindeyken, yüzde 50’yi aşarak kademeli olara olarak yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü vergi düzenlemesiyle ilgili teklifini açıklayarak yatırımcıların ABD maliye politikasına yönelik azalan reform beklentilerini tekrar canlandırdı. Trump’ın planı kurumlar vergisinin yüzde 35’ten yüzde 20’ye ve gelir vergisinin ise yüzde 12, yüzde 25 ve yüzde 35 olacak şekilde yedi dilimden üç dilime indirilmesini içeriyor. Söz konusu düzenlemenin ABD’li şirketlere daha hızlı büyüme ve daha fazla yatırım imkanı vereceği düşünülüyor.

Bloomberg

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum