Fed Başkanı Yellen faiz artışını işaret etti

fed-baskani-yellen-faiz-artisini-isaret-etti_ad6ce37.jpg

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, Chicago’da yaptığı konuşmada, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Mart’ta düzenlenecek toplantısında faiz artırmasının güçlü bir olasılık olduğuna işaret etti.

Ekonominin beklenen yönde ilerlemeyi sürdürmesi halinde kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olacağını vurgulayan Yellen, “Bu ayki toplantımızda, FOMC istihdam ve enflasyonun beklentilerimiz doğrultusunda ilerlemeye devam edip etmediğini değerlendirecek. Eğer ediyorsa faiz artışında ek ayarlama yapmak uygun olacak” ifadelerini kullandı.

“Sıkılaştırma son iki yıldaki kadar yavaş olmayacak”

Fed Başkanı Yellen, ayrıca ekonomide şu an öngörülmeyen ters gelişmeler yaşanmaması durumunda, sıkılaştırma hızının son iki yıldaki kadar yavaş olmayacağını kaydederken, öngördüğü faiz artış sayısına yönelik bir yorumda bulunmadı.

Piyasalar, Yellen’i fiyatlıyor

Fed Başkanı Yellen’in, 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak toplantıda faiz artırılabileceğini açıkça ifade etmesinin ardından piyasalarda sert dalgalanmalar yaşanıyor.

Konuşma öncesi 1,0560 seviyelerinde seyreden avro/dolar paritesi, Yellen’in “şahin” mesajlarıyla 1,0544’e geriledikten sonra şu sıralar yeniden 1,0555’e yükseldi.

“Faiz artırımına gitme ihtimali sağlam bir zemine oturdu”

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer da yaptığı açıklamada, “Son üç ayda ekonomik göstergelerin neredeyse hiçbiri kötü gelmedi.” dedi.

Fed’in 14-15 Mart’ta düzenlenecek toplantısında faiz artırımına gitme ihtimalinin sağlam bir zemine oturduğunu kaydeden Fischer, “FOMC üyeleri bu ay düzenlenecek toplantıda faiz artırım kararına yönelirse, ben de bunu desteklerim.” ifadelerini kullandı.

Muhabir: Gülbin Yıldırım, Övünç Kutlu

 

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum