Evercore: Piyasaların “bilanço” etkisini görmelerine daha 1 yıl var

100320161511556215751.jpg

Evercore ISI, merkez bankalarının toplu bir şekilde bilanço küçültmeye gitmesinin etkilerinin piyasalarda görülmesi için daha 1 yıl olduğunu belirtti.

Evercore ISI’ya göre, finans piyasalarının önünde, önemli merkez bankalarının parasal gevşemeden çıkmasının etkilerinin görülmeye başlanması için bir yıllık bir süre olabilir.

Washington’da Evercore ISI başkan yardımcısı Krishna Guha, yazdığı notta, Fed, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın toplu bir şekilde bilanço küçültmeye başlaması muhtemelen gelecek yıl gerçekleşecek ifadesini kullandı. Rapor, Fed Guvernörü Lael Brainard’ın Salı günkü yorumlarının ardından geldi. Brainard, bilanço küçültmeye “yakın” bir zamanda başlanması konusunda rahat olduğunu bildirdi.

Fed’in bilanço küçültmeye başlaması oldukça yakınken, Avrupa ve Japonya merkez bankaları, tahvil alımlaını sürdürüyor. Evercore ISI’nın varsayımı, Avrupa Merkez Bankası’nın, 2018 yılı boyunca parasal gevşemeyi aşamalı olarak bitirmekle birlikte tahvil alımı programından kademeli olarak çıkmaya Ocak ayında başlayacağı yönünde oluşan fikir birliğiyle benzer bir nitelik taşıyor. Tahvil alımlarını halihazırda kısmış olan Japonya Merkez Bankası’nın gelecek yıl gerçekleştireceği alımları daha da azaltması bekleniyor.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum