Euro düşüşünü sürdürdü

2263546_620x349.jpg
Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkililerinin Avrupa ortak para biriminin güçlü seyrine ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından, düşüşünü üçüncü güne taşıyarak, Haziran ayından beri en uzun kayıp serisine devam etti.

Euro Perşembe günü yüzde 0.6 kadar düşerken, diğer Avrupa ülke tahvillerine göre daha iyi performans gösteren İtalya devlet tahvilleri önceki iki seanstaki kazançlarını sürdürdü. ABD Amro stratejisti Georgette Boele, beklenenden daha iyi çıkan ekonomik veriler ve AMB’den gelen uyarıların, bazı yatırımcıları uzun euro pozisyonlarında kâr satışlarına gitmeye yönelttiğini söyledi.

Euro dolar karşısında, iki yılı aşkın süredir ilk kez traderlar için kritik seviye olan 1.20’nin üzerini görmesinden bu yana yaklaşık yüzde 1.5 düştü. Salı günü bu seviyenin aşılmasından birkaç saat sonra AMB baş ekonomisti Philip Lane’in, eurodaki artışın merkez bankasının tahminlerine ve para politikası ayarlarına dahil edildiğini söylemesi satış dalgası getirdi.

Financial Times’ta daha sonra çıkan bir haberde, politika yapıcıların, eurodaki bu yükselişlerin ihracat üzerinde baskı oluşturmasından ve fiyatları aşağı çekecek olmasından endişe duyduğu kaydedildi. AMB’nin politika toplantısı 10 Eylül’de gerçekleştirilecek.

MUFG Bank Döviz stratejisti Lee Hardman, “AMB şimdiye kadar negatif bölgede bulunan faizleri daha da düşürme konusunda isteksizdi, ancak yetkililer, güçlü euronun daha büyük bir endişe kaynağı olması halinde, kendilerini tekrar faiz indirimine gitme konusunda baskı altında bulabilirler” dedi.

Euro/Dolar paritesi daha sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı ve Londra saati ile 11:08’de yüzde 0.3 aşağıda 1.1817 seviyelerinde seyrediyordu. ABN Amro’dan Boele, paritenin Eylül sonuna dek 1.15 seviyesine kadar düşebileceği tahmininde bulundu.

Kamuoyuna açıklama yapma yetkileri olmamasından dolayı isimlerini vermeyen Avrupa’daki bazı traderlar, kısa vadeli spekülatif yatırımcıların 1.1750 civarında kısa pozisyonlarından kârlarını realize etmenin peşinde olduğunu söylediler.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum