Enflasyon 2020 zirvesini gördü

gida-birlesmis-milletler-tarim-orgutu-besin-yiyecek-enflasyon-kobi-ciftci-tarim-halkbank.jpg
Enflasyon Kasım’da yüzde 14,03 ile yılın zirvesini gördü.

Ekonomistlerin medyan beklentisi Kasım ayında tüketici fiyat endeksinin bir önceki aya göre yüzde 1,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 12,7 artması yönündeydi. 21 kurumun katıldığı ankette en yüksek beklentiyi paylaşan kurum Kasım ayında TÜFE’nin aylık yüzde 2,5 artmasını; en düşük beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 0,7 artmasını bekliyordu.

Türkiye’de yıllık enflasyon 2019 yılının Eylül ayında tek haneli seviyeleri görmüştü. 2019 yılının Kasım ayında yeniden çift hanelere çıkan yıllık enflasyon pandeminin etkili olduğu 2020 boyunca yüzde 11-12 bandında seyretmişti.

Kasım’da Türk Lirası değerlendi

Kasım ayında ekonomi yönetiminde yaşanan değişiklik ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide yeni dönem mesajlarının ardından Türk Lirası değerlenmişti.

Kasım’da Türk Lirası dolar karşısında yaklaşık yüzde 8 prim yaptı. Türkiye’nin 5 yıllık risk primi ise 365 baz puan seviyesine kadar geriledi.

Öncü göstergeler de yükselmişti

Enflasyon verisi açısından öncü gösterge niteliğindeki İstanbul Ticaret Odası ve TÜRK-İŞ verilerinde de yükseliş devam etmişti.

İstanbul Ticaret Odası Kasım 2020 fiyat endekslerine göre İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi bir önceki aya göre yüzde 1,94 arttı. Bu endekste yıllık bazdaki artış ise yüzde 14,07 oldu.

TÜRK-İŞ’in Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre Kasım’da gıda enflasyonu yıllık yüzde 19,68 oldu. Araştırmaya göre Kasım’da gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,39 artış kaydetti.

  •  

Ekonomistlerin yıl sonu beklentileri yüzde 12’nin üzerinde

Kasım ayına ilişkin verilerin açıklanmasının ardından yıl sonuna ilişkin enflasyon görünümü daha da netleşmiş oldu.

Bloomberg HT’nin son enflasyon anketinde beklenti 2020 yıl sonu enflasyonun yüzde 12,5 gerçekleşeceği yönünde. En düşük beklentiyi paylaşan kurum enflasyonun yıl sonunda yüzde 11.9; en yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise yüzde 20,6 olmasını öngördü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Kasım ayı Beklenti Anketi’nde de benzer bir tablo çıkmıştı. Ankete göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 12,47 oldu. Bir önceki ankette bu beklenti yüzde 11,76 düzeyindeydi.

TCMB’nin son açıkladığı enflasyon raporunda bankanın 2020 yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e çekilmişti. Yeni Ekonomi Programı’nda ise yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 10,5 olmuştu.

-detaylar geliyor-
Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum