Anket doldur para kazan!
Aksoy Araştırma

Ekonomistler Platformu’ndan enflasyon bilgi notu yayınlandı

enflasyon_16_9_1528089835.jpg

Ekonomistler Platformu’ndan Enflasyon bilgi notu yayınlandı. Ekonomistler Platformu Araştırma Asistanı Oğuzhan Bayrak son enflasyon rakamlarını değerlendirdiği. Notta altı çizili kısımlar şöyle:

Enflasyon, bir ülke ekonomisinin istikrarının da en önemli göstergelerinden biridir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyonu açıklandığında yıllık enflasyonun %12,15 olarak gerçekleştiğini gördük.

Enflasyonda tek hane hayal mi, gerçek mi?

Enflasyonda açıklanan bu rakamların ardından tek hane beklentisinin ne zaman gerçekleşeceği konusunda belirsizlik halen devam ediyor. Ekonomiden sorumlu yetkililer ise orta ve uzun vadede tek haneli enflasyonun hedeflendiğini ve hatta gerçekleşeceği konusunda kesin görüşlerini dile getiriyorlar. Ancak son üç yıl içerisindeki enflasyon verileri incelendiğinde fiyat istikrarının sağlanamamasının yanı sıra fiyatlardaki artış hızının da son aylarda gitgide hızlandığı görülüyor.

2015 yılının ilk 7 ayında enflasyon tek hanelerde seyrederken 2015’in Ağustos ayında enflasyon artış trendine girerek yönünü yukarı çevirdi ve 2017 Kasım ayına kadar yükseliş trendinde kalarak %12,98 ile son iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Enflasyon 2018 yılına daha dengeli başlamış olsa da Mayıs ayı rakamlarının açıklanmasıyla yönünü tekrardan sert bir şekilde yukarı çevirdi. Yıllık en fazla artış %20,02 ile ulaştırma grubunda gerçekleşti. Ulaştırma sektöründe enflasyonist baskının yoğun bir şekilde hissedilmesinin temel sebebi petrol fiyatlarında ve döviz kurlarında yaşanan artıştan kaynaklanıyor.

Bütün bunların üzerine gündemimizi sık sık meşgul eden ticaret savaşları beklentisi bizim gibi yurtiçindeki fiyatların dış ticaret ile yakından ilişkili olan ülkelerde fiyat istikrarını da olumsuz etkileyebilme potansiyelini taşıyor.

Bütün bu gelişmeler önümüzdeki dönemde enflasyonda tek hane beklentisinin pek de olası olmadığını gösteriyor.

Enflasyonda tek hane beklentisi neden gerçekleşmiyor?

 Piyasalardaki volatilite (oynaklık) ve yaşanan siyasi, ekonomik şokların etkisiyle dalgalanan döviz kuruna bağlı olarak artan hammadde ve malzeme fiyatları üretici maliyetlerinin artmasına sebep oldu. Üretici ise; üzerindeki maliyet baskısını azaltmak adına fiyatlarda değişime gitti ve dolaylı olarak tüketici fiyatları da bu durumdan etkilendi. Özellikle Türkiye gibi birçok hammadde, malzeme ve enerji gereksinimini dışarıdan temin eden bir ülkenin kendi parasında yaşanan değer kaybı üretimin doğrudan, tüketimin ise dolaylı olarak etkilenmesine sebep oldu.

Hal böyle olunca yılbaşından bu yana TL’de %20 dolaylarında gerçekleşen TL’deki değer kaybı ve artan enerji fiyatlarının etkisi enflasyonda daha hızlı bir artış olarak karşımıza çıkıyor.

Mevcut tüketimi karşılamak adına ithalat temelli arz yaratma çabası, bunun yanında ulusal ve uluslararası gelişmeler sebebiyle TL’nin değer kaybetmesi enflasyon üzerindeki artışın engellenmesinde öne çıkıyor.

Yazının tamamı için http://www.ekonomistler.org.tr/arsivler/7562

Yazıyı paylaşın:
Top
big data blogu