Ekonomik dalgalanma en çok KOBİ’leri vurdu

52079_814x458.jpg

Dev holdinglerden KOBİ’lere uzanan geniş bir yelpazedeki 40 bin üyesi ile 244 derneği çatısı altında bulunduran Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’ndan (TÜRKONFED) ‘KOBİ’ler iflasın eşiğinde’ mesajı geldi.

Anadolu’da büyük oranda aile işletmesi olarak devam eden KOBİ’lerin iflas ve konkordato sarmalında olduğuna dikkat çeken TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan, ekonominin artık kilitlendiğini vurguladı.

Bu furyayı durdurmak için kriz anlarında önce küçük işletmelere el atılması gerektiğini kaydeden Turan, “Şu anda Anadolu’dan küçük şirketlerin konkordato ilan ettiğini duyuyorum. Sorun sadece büyüklerde değil. Artık her satış bir risk olarak görülüyor. Çok büyük bir tahsilat sorunu var” değerlendirmesini yaptı.

KONKORDATO TABANA İNİYOR

Orhan Turan, KOBİ’lerin yüzde 99’unun aile şirketi olarak faaliyet gösterdiğini ve KOBİ’lerin yaşayamadığı ortamda da ekonominin kilitlendiğini dile getirdi. Her satışın risk olarak görüldüğü ortamda finansmana erişimin zorlaştığını ve maliyetlerin de arttığını kaydeden Turan, burada en büyük darbeyi KOBİ’lerin yediğini aktardı.

KOBİ’lerin aldığı kredi ve ödemelerde teminat mektuplarına yüzde 4-5 istenirken, büyük grupların binde 8 ile borçlandığını kaydeden Turan bu durumun enflasyonu tetiklediğini vurguladı.

Krizin ve konkordato süreçlerinin de aşağı doğru indiğini anlatan Turan, “Ekonomik alanda, üretim potansiyelimizi aşan büyüme süreci, şirketler ve hane halkı kesimlerini borç-kur-enflasyon-faiz sarmalına iterek, ödeme sistemini kilitlemiş ve hiç arzu etmediğimiz firma iflas ve istihdam kaybı sorunlarına yol açacak bir noktaya ulaşmıştır” diye konuştu.

Kaynak

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum