Ekmek sektöründe kalifiye eleman hedefleniyor

389106.jpg

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BESAŞ ve Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan ve ekmek sektöründe gençlerin istihdamını artırmayı hedefleyen ‘Ekmek Sektöründe Gençlerin İstihdam Edilebilirliğinin Artırılması’ isimli proje, Bursa’da yapılan açılış konferansıyla başladı.

Yaklaşık 150 bin Avroluk bütçe ile 18 ay olarak planlanan projenin açılışında konuşan BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, sektördeki bileşenlerle birlikte düzenlenen projeyle birlikte ekmek sektöründe daha kalifiye çalışanların istihdam edilmesini sağlamak istediklerini söyledi. Projenin ‘fırıncılık sektöründe mesleki beceri ve bilgi birikimine sahip olmayan gençlerin sorununa’ cevap niteliğinde olacağını belirten Bektaş, “Gençlerin işgücü piyasasına entegrasyonunu kolaylaştırmak ve onları profesyonel hayat için hazırlamak istiyoruz. Ayrıca fırıncılık sektöründeki genç çalışanların kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik esnek ve akıllı eğitim materyalleri hazırlayarak, kolayca erişebilecekleri ve kullanabilecekleri yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek hedeflerimiz arasında bulunuyor. Ekmekçilik sektöründe daha kalifiye çalışanların istihdam edilmesini sağlamak ise ana hedefimiz” dedi.

Proje kapsamında ‘İyi ekmek üretimi’, ‘Duyusal analiz’, ‘Hijyen ve sanitasyon’ ve ‘AB ve Türkiye mevzuatı’ konularında 4 adet el kitabı, ayrıca fırıncılığa adım atacak hedef gruba internet üzerinden eğitim modülü hazırlanacak. Akıllı telefon uygulaması ve proje web sayfası oluşturulacak. Hedef gruba Bursa’da eğitimler düzenlenirken, Estonya’da 5 gün süreli duyusal ekmek analizi eğitimi verilecek. Romanya’da yapılacak 5 günlük süreli eğitimde ise katılımcılar ekmek üretim pilot tesisini ve tesiste yapılan farklı ekmek çeşitleri üretimini görme fırsatı bulacak.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından onaylanan projenin ulusal ortağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), yerel ortağı ise Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak belirlendi. Projenin yurt dışı ortakları ise Estonya’dan Gıda ve Fermantasyon Teknolojileri Merkezi (TFTAK), Romanya’dan Ulusal Gıda Biyokaynakları Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (IBA) oldu.

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum