Dünya annelerine 50 milyon dal kesme çiçek

dunya-annelerine-50-milyon-dal-kesme-cicek_1ce7d95.jpg

ANTALYA (AA) – Türkiye’nin kesme çiçek bahçesi Antalya başta olmak üzere, Türkiye’nin çeşitli illerinden 14 Mayıs’ta kutlanacak Anneler Günü için 36 ülkeye yaklaşık 50 milyon dal kesme çiçek gönderildi.

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kesme çiçek üreticileri ve ihracatçıları için Anneler Günü’nün yılın en önemli günlerinden biri olduğunu söyledi. Türkiye’nin toplam ihracatın yaklaşık yüzde 20’sinin bu dönemde yapıldığını ifade eden Bağdatlıoğlu, “Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden 36 ülkeye yaklaşık 50 milyon dal kesme çiçek gönderildi. Artık son günler, hummalı çalışma devam ediyor. En fazla gerbera ve karanfil ihraç edildi.” dedi.

Bağdatlıoğlu, bu dönemde en çok ihracatın Hollanda’ya yapıldığını vurguladı.

“Süpermarketlere girmeye çalışıyoruz”

Çiçeği katma değerli bir ürün haline getirmek için çalıştıklarını, bu nedenle daha çok buketler üzerinde yoğunlaştıklarını anlatan Bağdatlıoğlu, şöyle devam etti:

“Süpermarketlere girmeye çalışıyoruz. Özel renkler tasarlıyoruz. Bu dönemde dünya marketlerinde daha çok pembe renkler isteniyor. Türk annelerine aynı kalitede ürünler yapmaya çalışıyoruz. Çiçek üreticileri olarak geçmiş yıllarda sadece ihracata odaklanırken bu dönem iç pazarın da önemini anladık. Türkiye’de binlerce satış noktası var. Özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da halkımız çiçeğe ulaşamıyor ya da pahalı ulaşıyor. Süpermarket ve diğer satış noktalarına daha ucuz çiçek iletebilmek için çalışıyoruz. Dünyada kesme çiçeğin yaklaşık yüzde 75’i süpermarketlerde satılıyor, bu oran Türkiye’de yüzde 1 bile değil. Türkiye’de binlerce süpermarket var. Bu oranın çok az oynaması bile çiçek tüketimini artıracaktır.”

Yazıyı paylaşın:

Yorumlar

yorum